Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wyprzedzania. Będą zmiany w prawie? Ministerstwo odpowiada

Mariusz Michalak
Fot. Karolina Misztal
Fot. Karolina Misztal
Wyprzedzające się ciężarówki to jedna z plag polskich dróg. Wielokrotnie podejmowano próbę, aby wprowadzić ustawowy zakaz. Ministerstwo infrastruktury wyraziło swoje zdanie w tej kwestii.

Problematyczne wyprzedzanie

Na autostradzie mimo ogólnego ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych wynoszącego 140 km/h, samochody ciężarowe poruszają się z prędkością 80 km/h. Często zdarza się, że pomimo ograniczeń ciężarówki jadą szybciej i się wyprzedzają. Różnica prędkości wynosi wówczas dosłownie kilka kilometrów na godzinę. Wtedy manewr wydaje się trwać w nieskończoność.

Trzeba też wiedzieć, że ciężarówki, mimo limitu zapisanego w przepisach i wynoszącego 80 km/h dla autostrady, mogą jechać z prędkością maksymalną 90 km/h. Chodzi o faktyczny ogranicznik, który nie pozwoli się takiemu pojazdowi bardziej rozpędzić.

Interpelacja poselska w sprawie zakazy wyprzedzania się ciężarówek

Temat powrócił za sprawą Bartosza Kownackiego z Prawa i Sprawiedliwości, który mówi o "nagminnym i bezkarnym łamaniu zakazu wyprzedzania oraz stwarzaniu bardzo dużego zagrożenia w ruchu pojazdów przez kierowców samochodów ciężarowych na autostradach i drogach szybkiego ruchu".

Poseł dopytywał o plany ministerstwa dotyczące wprowadzenia zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe na wszystkich drogach szybkiego ruchu w Polsce.

Ministerstwo infrastruktury odpowiada

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnia, że wprowadzenie całkowitego zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe na autostradach i drogach szybkiego ruchu, nie wydaje się uzasadnione. Negatywnie oceniono ten pomysł podczas konsultacji z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi.

Taki zakaz stanowi zbyt daleko idące ograniczenie dla kierujących pojazdami ciężarowymi. Zwrócono też uwagę, że tego typu regulacja mogłaby w niektórych, specyficznych warunkach doprowadzić wręcz do odwrotnych skutków, czyli pogorszenia stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego - ocenia Weber.

Resort zwraca uwagę, że w Polsce można wprowadzać zakaz wyprzedzania się ciężarówek na wybranych odcinkach dróg. Takie miejsca funkcjonują już m.in. na A2 oraz A4 i ti obecnie wystarczy.

Jaki mandat za złamanie zakazu wyprzedzania się?

W Polsce nie ma norm czasowych dla manewru wyprzedzania. W naszym kraju można ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 50 do 200 zł za utrudnianie ruchu.

 Zobacz także: Nissan prezentuje koncepcyjny, w pełni elektryczny eNV200 Winter Camper

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty