Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zakup i rejestracja auta. Wielu Polaków może mieć problem (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Janusz Wójtowicz Prawie milion Polaków ma nieważny dowód osobisty, a kolejne pół miliona wcale nie ma takiego dokumentu. Tak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. To spory problem, jeśli chcemy na przykład kupić albo zarejestrować samochód.

Gdy trafia się możliwość kupna samochodu, a sprzedawca żąda dokumentu tożsamości, okazja może, ale nie musi przejść koło nosa. W przypadku braku ważnego dowodu osobistego, można okazać paszport. Nie każdy jednak posiada ten dokument.

Jedynymi ważnymi dowodami tożsamości w Polsce są wyłącznie paszport i dowód osobisty. Tylko na podstawie jednego z tych dokumentów można dokonać rejestracji auta w wydziale komunikacji. Wiele osób mylnie zakłada, że zamiast dowodu osobistego, czy paszportu można okazać prawo jazdy.

Redakcja poleca:

Nielegalny sposób na tańsze OC. Grozi nawet 5 lat więzienia
Nieoznakowane BMW dla policji. Jak je rozpoznać?
Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, każdy pełnoletni obywatel Polski mieszkający na jej terytorium, musi posiadać dowód osobisty. Za jego brak grozi kara nawet do 5000 zł. Nowy dowód można wyrobić składając odpowiedni wniosek w dowolnym urzędzie miasta, gminy lub przez internet. Dokument jest ważny 10 lat od wydania — dla wszystkich od 5 roku życia, 5 lat od wydania — dla dzieci, które mają mniej niż 5 lat.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości