Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie Artykuł sponsorowany

Zakup i używanie CB radia w 5 krokach

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

CB radio nie jest zwykłym urządzeniem. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców zawodowych kierowców oraz niesamowity przykład wzorowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Użytkownicy CB radia wspierają się na drodze, jako zapłaty oczekując jedynie wzajemności. Oprócz tego społeczność ta wytworzyła swoją subkulturę – własny język i standardy komunikacyjne. CB radio nie jest zwykłym urządzeniem. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców zawodowych kierowców oraz niesamowity przykład wzorowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Użytkownicy CB radia wspierają się na drodze, jako zapłaty oczekując jedynie wzajemności. Oprócz tego społeczność ta wytworzyła swoją subkulturę – własny język i standardy komunikacyjne.

CB radio nie jest zwykłym urządzeniem. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców zawodowych kierowców oraz niesamowity przykład wzorowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Użytkownicy CB radia wspierają się na drodze, jako zapłaty oczekując jedynie wzajemności. Oprócz tego społeczność ta wytworzyła swoją subkulturę – własny język i standardy komunikacyjne.Krok 1: Sprawdzamy nasze możliwości finansowe i potrzeby

Zestaw CB radia składający się z anteny i radia możemy kupić nawet za 100-150 zł. Wydając takie pieniądze trudno jednak spodziewać się wysokiej jakości. Z drugiej strony, zwłaszcza jeżeli jesteśmy początkującym użytkownikiem, nie musimy od razu porywać się na sprzęt z górnej półki, którego cena grubo przekracza 1000 zł. Jak więc wybrać ofertę dla siebie? Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy podczas jazdy w moim otoczeniu porusza się dużo samochodów?
 • Czy zamierzam używać CB radia raczej hobbystycznie, od czasu do czasu?
 • Czy stać mnie na ryzyko zakupu tańszego zestawu, bo w razie czego kupię kolejny, lepszy?

Jeżeli na wszystkie trzy pytania odpowiedzieliśmy sobie „tak”, spokojnie możemy oglądać zestawy CB radia z dolnej półki. Jeżeli natomiast na któreś z pytań musieliśmy odpowiedzieć „nie”, warto szukać urządzeń nieco droższych, ale wyższej jakości i o lepszych parametrach.

Krok 2: Wybieramy antenę

Im dłuższa antena tym większy zasięg działania CB radia. O długiej, a więc ponad jednometrowej powinniśmy pomyśleć szczególnie jeżeli często jeździmy nocą lub po terenach pagórkowatych, o dużym zalesieniu lub silnie zurbanizowanych. Podczas nocnych podróży aut na drogach jest mniej, trudniej więc spotkać kolejnych użytkowników systemu. Ukształtowanie terenu silnie wpływa natomiast na poziom zakłóceń, które można będzie wyeliminować, jeżeli postawimy na zakup anteny lepszej jakości. Wybierając antenę pamiętajmy także, by była ona dostosowana do naszego modelu auta!

Krok 3: Wybieramy radio

CB radio nie jest zwykłym urządzeniem. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców zawodowych kierowców oraz niesamowity przykład wzorowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Użytkownicy CB radia wspierają się na drodze, jako zapłaty oczekując jedynie wzajemności. Oprócz tego społeczność ta wytworzyła swoją subkulturę – własny język i standardy komunikacyjne.Wybór porządnej anteny nie oznacza niestety, że możemy zaoszczędzić na radiu. Aby zestaw działał dobrze obydwa elementy powinny być dobrej jakości. Cena radia zależeć będzie od opcji, które wybierzemy. Poniżej prezentujemy słownik popularnych terminów, z którymi możemy spotkać się w opisach konkretnych produktów:

 • Squelch – system blokady szumów, może być regulowany manualnie lub automatycznie (ASQ, ASC),
 • RF GAIN – regulacja czułości CB radia, pozwala zmniejszyć poziom szumów i zakłóceń ograniczając zasięg zbierania sygnału,
 • LOC (LOCAL) – opcja pozwalająca ograniczyć czułość CB radia do ustalonego przez producenta poziomu,
 • Filtr NB/ANL – odpowiadają za usuwanie zakłóceń powstałych np. w wyniku działania instalacji elektrycznej pojazdu,
 • Dual Watch – funkcja ta umożliwia nasłuch dwóch częstotliwości jednocześnie,
 • Mic Gain – automatyczne dostosowywanie czułości mikrofonu do poziomu głośności w kabinie naszego pojazdu,
 • Scan – przycisk umożliwiający wyszukanie aktywnych konwersacji.

Krok 4: Uczymy się najważniejszych zwrotów

Gdy już zakupimy, zamontujemy i poprawnie zestroimy nasz zestaw CB radia, teoretycznie nie pozostaje nam nic innego, niż ruszyć w trasę i cieszyć się z nowego nabytku. Zanim jednak to uczynimy, spróbujmy nieco zgłębić tajniki „slangu” jakim porozumiewają się użytkownicy CB radia. Nie mówią oni bowiem np. o policjantach czy radarach wprost. Oto zwroty, z którymi możemy się często spotkać, a które przypadkowemu, niewtajemniczonemu człowiekowi nic nie powiedzą:

 • Misiaczki – policjanci,
 • Kino objazdowe – nieoznakowany radiowóz z urządzeniem do pomiaru prędkości,
 • Dyskoteka – radiowozy policyjne stojące na sygnale,
 • Krokodylki – funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego,
 • Erka – karetka pogotowia ratunkowego,
 • Erka na bombach – karetka pogotowia ratunkowego na sygnale,
 • Suszarka, aparat – fotoradar,
 • Mobilki – użytkownicy CB radia.

Krok 5: Zawsze pamiętamy o kulturze

CB radio nie jest zwykłym urządzeniem. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców zawodowych kierowców oraz niesamowity przykład wzorowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Użytkownicy CB radia wspierają się na drodze, jako zapłaty oczekując jedynie wzajemności. Oprócz tego społeczność ta wytworzyła swoją subkulturę – własny język i standardy komunikacyjne.Pamiętajmy również o tym, że nigdy nie wiemy, kto siedzi w aucie z którego kierowcą się komunikujemy. Może to rodzina z małymi dziećmi? Albo osoby starsze? Dlatego też zawsze powinniśmy zachowywać się grzecznie i kulturalnie. W żadnym wypadku nie możemy pozwalać sobie na „łacinę” – żadnych przekleństw! Warto także dołączać do rozmowy, dopiero gdy zostaniemy do niej zaproszeni. Swoją chęć udziału w niej możemy zasygnalizować słowem „break”.

Mamy nadzieję, że z pomocą tych 5 kroków każdemu czytelnikowi uda się dołączyć do niesamowitej społeczności „mobilków”. Najłatwiej oczywiście uczynić to z pomocą Internetu np. przeglądając dział cb radia - eport2000.pl. Powodzenia i do usłyszenia w CB!

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Aleks (gość)

  Jakby ktoś rozważał zakup to polecam sklep www.cb-radio.info.pl fachowo doradza o radiach wiedza tam wszystko,

 • wolframiq (gość)

  Od 8 lat używam CB radia. Zarówno prywatnie jak i w pracy. Dzień w dzień. I niestety nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek spotkał się z sytuacją wtrącenia słowa "break" jako "sygnalizację chęci wtrącenia się do rozmowy". Skąd autor zaczerpnął tę informację?

 • old_mobilek (gość)

  Radyjka używam już ponad 20 lat a słowo "break" dotyczy sytuacji gdy rozmowa toczy się na innym kanale niż ogólny. W zasadzie dłuższe rozmowy tylko tam powinny mieć miejsce :) Przykład: dwa mobilki wymieniają się opiniami na temat np. zimówek. Jeżeli chcesz o coś dopytać, bo temat Cię zainteresował to mówisz "break" i czekasz cierpliwie, aż usłyszysz "proszę break". Częściej to się słyszało kiedyś, gdy stacjonarnych było więcej. Ludzie siedzieli wieczorami na radyjku, a nie na fejsie - aż się łezka w oku kręci :)

 • Rabin (gość)

  Niestety ale autor nie ma zielonego pojęcia CB. Moja rada, poszukać w okolicy jakiegoś użytkownika CB z długim stażem i doświadczeniem lub Krótkofalowca (spora część Krótkofalowców zaczynała od CB) żeby pomógł zakupić radio. Poza tym w necie jest sporo miejsc gdzie można zasięgnąć języka na temat sprzętu, tego artykułu nie polecam jako poradnika.

 • Tomasz (gość)

  a pózniej takich wariatów można posłuchać https://youtu.be/RVBiRsO92PU

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości