Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Zakup nowego auta. Na co zwrócić uwagę?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Fot. Sławomir Mielnik Zakup nowego samochodu chyba dla każdego kierowcy jest decyzją niełatwą. Konkurencja na rynku jest ogromna, zaś kryteria, według których dokonujemy wyboru to również długa lista.

Czasy, kiedy auto wybierało się w zależności od koloru lakieru przeszły już dawno do historii. Oczywiście kolor samochodu nadal ma wpływ na wybór pojazdu, ale taką decyzję podejmuje się już na końcu, po określeniu konkretnego modelu i odpowiedniego wyposażenia.

Dla przeciętnego użytkownika auta istotnym kryterium wyboru będzie z pewnością oszczędna jednostka napędowa. Jednak jeszcze do niedawna silnik, który zużywał mało paliwa był jednocześnie mało dynamiczny. Przy obecnym rozwoju technologii we współczesnych silnikach wielu producentom udało się ograniczenie zużycia paliwa, przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej dynamiki. To na przykład jednostki oparte na zasadzie downsizingu. Tym terminem określa się zmniejszenie pojemności silników, przy jednoczesnym zwiększeniu ich mocy (relatywnie do pojemności skokowej), a jednocześnie zmniejszeniu zużycia paliwa.

Wielu z nich zdecydowało się, aby zredukować w nich liczbę cylindrów, co ma przełożenie nie tylko w zmniejszeniu zużycia paliwa, ale również w ograniczeniu masy jednostki napędowej.

Najlepszym przykładem takiej jednostki jest trzycylindrowy silnik 1.0 TSI Skody, który - zależnie od konfiguracji - ma moc w przedziale od 95 do 115 KM. Jest głównym silnikiem stosowanym w zmodernizowanej Fabii, ale występuje także w ofercie modelu Rapid, zaś w swojej najmocniejszej wersji - 115 KM - również w Octavii, Karoq'u oraz w Scali - najnowszym modelu Skody.

Zdaniem Radosława Jaskulskiego, instruktora Skoda Auto Szkoły, silniki o mniejszej pojemności w autach Skody są nie tylko ekonomiczne, ale równocześnie zapewniają płynne i dynamiczne prowadzenie pojazdu. - Dla fanów mocniejszych wrażeń i lepszych osiągów najlepsza okaże się kombinacja mocnego silnika oraz skrzyni DSG wraz ze zintegrowanymi łopatkami zmiany biegów – wyjaśnia.

Fot. Sławomir Mielnik W kategorii przydatnych elementów, w które powinien być wyposażony samochód, wysokie miejsce należy się systemom bezpieczeństwa. Poduszki powietrzne, systemy

ABS i ESP - to są już oczywiste elementy. Współczesne pojazdy wyposażane są w coraz bardziej skomplikowane i pomocne systemy, które czuwają nad bezpieczeństwem jadących oraz wspierają kierowcę. Przy tym takie rozwiązania nie są już tylko domeną aut z górnej półki. Znajdziemy je w samochodach dla szerokiej grupy nabywców. Przykładowo w zmodernizowanej Skodzie Fabii znalazły się takie systemy, jak m.in.: Blind Spot Detection, czyli funkcja monitorowania martwego pola w lusterkach bocznych, Rear Traffic Alert - funkcja wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego, Light Assist, która automatycznie przełącza światła drogowe na mijania, multikolizyjny, który automatycznie zatrzymuje pojazd w razie wypadku, zapobiegając ponownym zderzeniom, czy też Emergency Assist, uruchamiający sygnał ostrzegawczy i samodzielnie hamujący pojazd w przypadku braku ruchu kierowcy.

Istotnym kryterium, które powinno się brać pod uwagę przy wyborze auta powinny być także usługi serwisowe, które zapewnia sprzedawca. Jest to istotne nie tylko w kwestii obsługi pojazdu i jego bezawaryjnej eksploatacji, ale także późniejszej odsprzedaży auta. Udowodniona historia serwisowania okaże się wtedy dużym atutem.

Przykładowo Skoda oferuje nowe auta z przedłużonym pakietem przeglądów na 4 lata. Za dopłatą usługę można określić do przebiegu 60 tys. km lub 120 km km. Podczas obowiązywania pakietu przeglądów klient nie ponosi żadnych kosztów wynikających ze standardowego planu serwisowego. Nie dotyczą go również ewentualne zmiany cen przeglądów, wraz z potrzebnymi częściami i materiałami eksploatacyjnymi. Przykładowo koszt pakietu przeglądów z limitem przebiegu do 60 tys. km dla Skody Fabii kosztuje 299 zł. Auto z poświadczoną historią serwisowania łatwiej również pozostawić w rozliczeniu kupując u dealera nowy samochód.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Chris (gość)

  Współpraca Skody czy artykuł sponsorowany?

 • Najważniejsze to czy nie było zalewane olejem PMO bo kapitalka gotowa (gość)

  To naturalne.

 • kejtek (gość)

  ja zdecydowałem się na zakup auto używanego z komisu. Długo szukałem, bo chciałem by auto miało bogate wyposażenie, dobry przebieg. I znalazłem takie w auto loco. Komis bardzo uczciwy, nie chcieli mnie naciągnąc. I dzięki temu udało m isię tam zkaupić auto

 • chichot (gość)

  mnie to lotto.

 • robi (gość)

  Na to czy ma normalny silnik a nie pojemność 1.0... i czy jest oszczędny i tani w zakupie. Ten sam dylemat miałem ostatnio i na aurisa w wersji hybrydowej się zdecydowałem, dla mnie bajka silnik solidny wspomagany elektrycznym, opinie na necie w większości pozytywne

 • Dominik (gość)

  Ja serdecznie polecam https://www.rzeczoznawcagwiazdowski.pl/. Nie mogłem zdecydować się na wybór odpowiedniego dla mnie modelu samochodu i dzięki ich pomocy i profesjonalnym poradom oraz wykonanej ekspertyzie mam swoje wymarzone autko.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości