Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Zakup samochodu. Te modele aut sprzedają się najlepiej

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Sławomir Mielnik W lutym 2018 r. wzrost pierwszych rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych nie był już tak imponujący, jak w poprzednim miesiącu ale osiągnął 8,8%. Na drogi wyjechało 46 867 samochodów.

W grupie samochodów osobowych w lutym 2018 roku. zarejestrowano 42 135 egzemplarzy. Mimo spadku w porównaniu do stycznia (-8,6% m/m), kolejny raz został przekroczony wysoki poziom 40 tys. Zapowiada to dobry rok. W 2017 roku tak wysokie rezultaty osiągnięto na zakończenie pierwszego i drugiego kwartału i we wszystkich miesiącach ostatniego. Wcześniej miało to miejsce w grudniu 2010 r. (41,7 tys. szt.), kiedy rynek był nakręcany przez zakończenie obowiązywania przepisów dotyczących tzw. samochodów z kratką.

Zakupy klientów indywidualnych i firm

Nabywcy indywidualni zarejestrowali w ostatnim miesiącu 14,9 tys. sztuk i było to więcej niż rok wcześniej o 5,6% i mniej o 17% niż w poprzednim miesiącu. Udział tej grupy klientów wyniósł 35,4% i był niższy o 1,4 pkt. proc. wobec zajmowanego rok wcześniej. Nabywcy instytucjonalni odebrali w lutym 27,2 tys. samochodów, to więcej niż rok wcześniej o 12% i po wzroście wtedy o 18,6%. Nastąpił umiarkowany spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca -3,1%. Zwiększył się udział nabywców instytucjonalnych do 64,6% i był wyższy niż rok wcześniej o 1,4 pkt. proc. i wyższy niż w styczniu o 3,6 pkt. proc.  

Redakcja poleca:

Filtr cząstek stałych. Planowane kary za usuwanie DPF
Prawo. Duże zmiany dla kierowców
Sposób na tańsze naprawy pojazdów

Marki popularne zajęły 88,4% rynku i objęły 37,4 tys. szt. Tempo wzrostu tej grupy wyniosło 10,2%. Na marki premium przypadło 11,6% rynku (4,9 tys. szt. wobec 5,2 tys. szt. w styczniu br.) i wzrost ich przygasł do +5,4%. W całej grupie samochodów osobowych zarejestrowano 1,6 tys. hybryd (-1,4%) oraz 90 szt. (+1,9%) z napędem elektrycznym. Wśród nich znalazło się 30 samochodów bateryjnych i z rozszerzonym zasięgiem oraz 60 sztuk hybryd plug-in. Samochody z napędem benzynowym zajęły 71,6% rynku a z dieslem 23%, podczas gdy rok wcześniej odpowiednio 66,9% i 26,6%.

W grupie samochodów dostawczych do 3,5 t w lutym 2018 r. według analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego przygotowanych na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, przybyło 4 732 egzemplarze. nowo zarejestrowanych pojazdów.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Lider sprzedał ponad 5 tys. aut

W lutym 2018 roku w ogólnym rankingu sprzedaży nowych aut, w porównaniu z poprzednim miesiącem pierwsza trójka pozostała bez zmiany. Pierwsza była Skoda (5 664 egzemplarze), za nią Toyota (5 134 egzemplarze) i Volkswagen (4 433 egzemplarze). Dalej miały miejsce roszady. Czwarte miejsce zajął Ford (2 890 sztuk), który okazał się najbardziej dynamiczny w pierwszej piątce (+27,9%) a następne Opel (2 597 sztuk), który jako jedyny odnotował spadek.

W ogólnym rankingu modeli, w lutym 2018 roku na pierwszych miejscach – Octavia (1 751; + 24,9%) i Fabia
(1 591; +16,0%). Na trzeciej pozycji ostatni miesiąc zakończył Golf (1 324; +53,6%) chociaż jego rejestracje były najbardziej dynamiczne spośród modeli z pierwszej piątki. Za nim znalazły się Yaris (1 294; +35,8%) i Astra (1 053;  -24,4%).

Toyota, Skoda i Opel to najczęściej wybierane marki w lutym wśród nabywców indywidualnych, natomiast Toyota Yaris, Skoda Fabia oraz Toyota Aygo to najchętniej wybierane modele w tej grupie. Nabywcy instytucjonalni wybierali najczęściej Skody, Volkswageny oraz Toyoty. Skoda Octavia, Volkswagen Golf i Skoda Fabia to podium wśród najczęściej kupowanych modeli przez firmy w lutym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Antek (gość)

    Fajnie byłoby, gdyby do tych danych został dołączony sposób finansowania, który uwzględniały abonament. Z tego co wszędzie czytam, jest to coraz popularniejsza metoda kupowania samochodu, a poza tym na rynku pojawia się też coraz więcej firm oferujących auta w abonamencie, np. Master1.pl od Grupy Masterlease. Jeżeli faktycznie jest tak, że w kwocie miesięcznego czynszu można ubezpieczenie, serwis, itp., no to, jak dla mnie, musi się to mega opłacać.

  • irek34 (gość)

    Na Skodę sam się ostatnio zdecydowałem jak wypożyczałem samochód w Panek. Podobał mi się komfort jazdy, które podnosiło ciekawe wyposażenie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości