Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Zakup używanego auta. Kogo pytamy o radę?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Zakup używanego samochodu kojarzy się ze sporym ryzykiem, dlatego przed zapadnięciem ostatecznej decyzji konsultujemy się z różnymi osobami. Coraz rzadziej są wśród nich „szwagier” i znajomy mechanik.

Fot. Archiwum Według szacunków specjalistów z firmy Master1, która zajmuje się handlem samochodami używanymi (po leasingu), tylko około 20% kupujących deklaruje, że wybierając konkretne auto polega wyłącznie na swojej opinii. Zdecydowana większość potencjalnych klientów stara się potwierdzić u kogoś zasadność swojego wyboru. Jest to naturalne przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania technologicznego współczesnych samochodów.

- Jeszcze kilka lat temu klienci, którzy decydowali się na zakup używanego pojazdu, pojawiali się na giełdzie, czy w komisie w towarzystwie „specjalistów” – najczęściej członka rodziny, który legitymował się wykształceniem mechanika lub znajomego taksówkarza, który z praktyki wiedział co i gdzie należy sprawdzić.
Z czasem takie osoby przestały po prostu nadążać za specjalistyczną wiedzą producentów. Rolę życzliwych komentatorów przejmuje Internet, natomiast rzeczywistą, prawdziwą rekomendację i ocenę konkretnego auta uzyskuje się w inny sposób – mówi Grzegorz Grodecki Dyrektor Operacyjny grupy Masterlease będącej właścicielem sieci Master1.pl.

Zdaniem specjalistów, ponad 50% osób, które odwiedzają plac w celu kupna używanego samochodu po leasingu decyduje się na umówienie wizyty w ASO. Dostarczenie wskazanego przez klienta samochodu do wybranego ASO staje się rynkowym standardem. Dobry sprzedawca zawsze będzie zachęcał do tego rozwiązania. Sami mechanicy również dbają o popularyzację takiej postawy oferując profesjonalną ocenę auta przed zakupem.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Z analizy wynika równocześnie, że wciąż niewielu klientów przychodzi na plac z własnym rzeczoznawcą. Dla kupujących kluczowe pozostaje zaufanie do marki sprzedawcy i oferowanego standardu relacji już po zakupie. - Jest to szczególnie istotne w przypadku pojawienia się usterek za które odpowiada sprzedawca. Wybierając sprzedawcę warto zastanowić się czy mamy pewność jak on się zachowa w przypadku konieczności skorzystania z prawa rękojmi – doradza Grzegorz Grodecki

Wartością jest również możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem, na którym stoją samochody. Mniejsi sprzedawcy często nie oferują takiego rozwiązania ze względu na koszty związane z ubezpieczeniem proponowanych aut. Przejażdżka poza placem to jeden z najważniejszych momentów, przed podjęciem decyzji – w trakcie takiej próby liczą się nie tylko zebrane wcześniej opinie, ale również, a może przede wszystkim, indywidualne wrażenia kupującego.

Zdecydowana większość klientów, jako źródło konsultacji i zbierania opinii przed zakupem, deklaruje Internet. Zdaniem specjalistów to źródło wiedzy należy traktować, jako uzupełnienie informacji przekazywanych przez zaufanego sprzedawcę. Szczególnie istotna jest możliwość sprawdzenia auta w CEPiK i poznanie online jego historii (www.historiapojazdu.gov.pl).

Na to trzeba zwrócić uwagę kupując używane auto:

 1. Możliwość sprawdzenia auta w ASO;
 2. Możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem;
 3. Sytuacja finansowa sprzedawcy, szukaj dużych i działających przejrzyście dystrybutorów;
 4. Udokumentowana historia samochodu;
 5. Profesjonalizm sprzedawcy, na zadawane pytania oczekujmy konkretnych i merytorycznych odpowiedzi;

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • lordofchaos (gość)

  przede vszystkim trzeba pogadac ze zdrovym rozsadkiem, po drugie okazji nie ma, po trzecie jesli kupuje sie auto uzyvane za 20tys. to trzeba miec jeszcze polove tego na vszelki-vielki

 • Jarek (gość)

  U nas to potrafią nawet instalacje gazowe kupować używane: https://youtu.be/GLTXChD5YxU

 • klient Masterlease (gość)

  Rękojmia w wykonaniu Masterlease wygląda w następujący sposób: 1. Sprzedawca zapewnia Cię, że jeśli w ciągu roku pojawią się usterki to oni je naprawia 2. Jak pojawią się usterki to Masterlease skieruje Cię do jednego z warsztatów, z którym współpracuje 3. Warsztat naprawia wszystkie marki dlatego zgłoszoną usterkę będzie naprawiał prawdopodobnie po raz pierwszy eksperymentujac na Twoim aucie. Naprawa potrwa 2 razy dłużej niż powinna ze względu na małe doświadczenie serwisu. 4. Poprawki po naprawie mogą trwać ponad 9 miesięcy. 5. Zgłaszanie kolejnych usterek to kolejne miesiące jednostronnej korespondencji z Masterlease. Zmierzające do uniknięcia odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości