Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Zakup używanego samochodu. Jak go sprawdzić i ustrzec się ukrytych wad?

Data publikacji: Autor: Material partnera zewnętrznego

Fot. Pixabay.com Wiele osób, które chce zakupić używany samochód, obawia się ukrytych wad. Wynika to z faktu, że zaufanie wobec profesjonalnych handlarzy samochodów znacząco spada, a oni sami oskarżani są o liczne kłamstwa czyniedopowiedzenia. Jak więc sprawdzić używany samochód przed zakupem?

Niestety, nie jest to zadanie proste nawet w przypadku, gdy znamy się na samochodach. Potrzebny będzie nam również profesjonalny sprzęt jak miernik grubości lakieru. Niestety, cześć sprzedawców potrafi być nawet w zmowach z pracownikami lokalnych stacji kontroli pojazdów czy lokalnych ASO danej marki. W przypadku przyjazdu do takiego miejsca pracownicy potwierdzają wersję sprzedającego lub po prostu nie mówią o wadach czy problemach, które zauważyli – a przecież taka to dodatkowy koszt dla nas, kupujących.

Podobne historie opowiadają liczni użytkownicy forów motoryzacyjnych, którzy poszukują pomocy, ponieważ zostali przez sprzedających po prostu oszukani. To najlepsze przestroga dla tych, którzy mają zamiar zakupić używany samochód w sposób pochopny.

Warto poznać historię pojazdu

I mamy na to naprawdę prosty i wygodny sposób. Sprawdzi się idealnie, gdy chcemy sprawdzić historię pojazdu, który został kupiony lub jużod przynajmniej kilku lat jest w Polsce. Dodatkowo, rozwiązanie, o którym mówimy, jest darmowe – zapraszamy na portal Historiapojazdu.gov.pl.

Na początku potrzebne nam będą: numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Nie powinniśmy mieć problemów z ich uzyskaniem. Jeżeli jednak tak będzie – powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza. W końcu sprzedawca na pewno domyśla się, po conam te informacje, więc zapewne chce coś przed nami ukryć.

Informacje uzyskane na historiapojazdu.gov.pl są dość podstawowe, jednak dowiemy się z raportu, kiedy pojazd przechodził przegląd techniczny, kiedy zmieniał właściciela czy kiedy był zgłoszony jako kradziony, jeżeli taka sytuacja miała miejsce. Wbrew pozorom – to bardzo przydatne informacje. Dzięki nim możemy zweryfikować, czy sam sprzedający mówi prawdę (np. warto zapytać, którym jest właścicielem pojazdu). Dodatkowo, możemy dowiedzieć się sporo o samym pojeździe – czasami zdarzają się sytuacje, że felerne pojazdy regularnie zmieniają właścicieli ze względu na ciągłe problemy techniczne. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce – od razu zauważymy to w naszym raporcie. Jeżeli pojazd kilkukrotnie zmieniał właściciela w ciągu ostatnich kilku lat, naprawdę zalecamy zrezygnować z jego kupna i poszukać innej oferty.

MobilEkspert – więcej informacji od prawdziwych specjalistów

Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji o pojeździe, który nas interesuje, warto postawić na profesjonalistów. W takim przypadku na pewno ciekawa jest oferta firmy MobilEkspert.

mobilekspert.plZacznijmy od cen, dla wielu to pewnie informacja kluczowa – są naprawdę atrakcyjne, zaczynają się od 259 zł. Sama usługa polega na sprawdzeniu przez jednego z ekspertów zatrudnionych przez MobilEkspert dowolnego pojazdu na terenie całego kraju. Ekspert umawia się ze sprzedającym, odbywa jazdę próbną oraz dogłębnie sprawdza konkretny pojazd, wykonuje również liczne zdjęcia, które wraz ze zdobytymi informacjami przesyła nam w raporcie, w ciągu maksymalnie 48 godzin od przeprowadzenia oględzin.

Przykładowy raport znajduje się na stronie https://mobilekspert.pl/raport-samochodowy.php – zachęcamy do jego sprawdzenia.

Czemu taka usługa jest atrakcyjna?

Powodów jest naprawdę sporo. Warto zwrócić uwagę, że jest to dla kupującego oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeżeli zainteresował nas pojazd oddalony od jego miejsca zamieszkania o setki kilometrów. Kupujący nie musi udawać się samodzielnie na oględziny pojazdu.

Sami pracownicy firmy są ekspertami, należą do nich m.in. byli rzeczoznawcy. Naprawdę potrafią określić stan danego pojazdu. W samym raporcie doradzą nam również, czy w danej cenie warto kupić ten pojazd, czy teżnie. Posiadają oni nie tylko ogromne doświadczenie, ale są również niezależni i posiadają profesjonalny sprzęt. Potrafią również znakomicie sprawdzić historię danego pojazdu, nawet jeżeli pochodzi on z zagranicy. Zdarzają się przypadki, gdy samochód, opisywany jako bezwypadkowy, składa się tak naprawdę z trzech innych pojazdów i tylko sprawdzając dokumenty oraz numery poszczególnych elementów samochodu jest szansa na ujawnienie takich informacji.

Sama cena tez jest niezwykle atrakcyjna. Warto zastanawiać się jakie koszty napraw będą na nas czekać, jeżeli okaże się, że trafimy na pojazd z ukrytymi wadami – niemal na pewno przekroczą one kwotę usługi. Jeżeli jednak cały czas będziemy zainteresowani danym pojazdem, dzięki nowym informacjom będziemy mogli negocjować cenę – kwota, która tutaj możemy oszczędzić, również na pewno przekroczy kwotę zapłaconą przez nas za sprawdzenie danego pojazdu.

Samochody sprowadzane z zagranicy – zalecamy szczególną ostrożność

Naszym zdaniem każdy w pierwszej kolejności powinien szukać pojazdu z polskiej dystrybucji. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, w przypadku samochodów, zwłaszcza zza zachodniej granicy, zalecamy szczególną ostrożność. Cofanie liczników jest smutnym standardem, jednak coraz popularniejsze staje się również podrabianie książek serwisowych (puste, do uzupełnienia przez oszusta, są naprawdę proste do kupienia) a liczne wady pojazdów są ukrywane przez sprzedawców najniższym kosztem.

Warto zdawać sobie sprawę, że pojazdy np. w Niemczech zazwyczaj nie są znacznie tańsze (o ile w ogóle są) niż w Polsce, a osoba, która je sprowadza nie dość, że ponosi koszty m.in. całego wyjazdu i transportu pojazdu, to musi na samej transakcji zarobić również odpowiedni procent. Pomimo tego, samochody z zagranicy często prezentowane są jako lepsze i tańsze, niż te oferowane np. przez prywatnych sprzedawców. Wynika to właśnie z faktu, że jest spora szansa na to, że zostały one odpowiednio przygotowane do sprzedaży i posiadają swoje ukryte wady. Zwłaszcza w przypadku takich pojazdów (cenowe okazję samochodów sprowadzonych) zalecamy najwyższą ostrożność. Czasem również warto zapłacić więcej za pojazd z pewniejszej, polskiej dystrybucji lub od sprzedawcy indywidualnego, który nie zajmuje się handlem samochodami zawodowo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • yeti (gość)

  Porady fajne i na pewno przydatne, ale nistety i tak nie zawsze wszystkie wady się wyłapie. Dlatego ja w tamtym roku postanowiłem zakupić xlv z salonu. Bo z kartą dużej rodziny wyszło mi 55 tys, więc dużo nie jest, a jednak mam pewność że wszystko jest ok i będzie tak przez najbliższe lata

 • mori (gość)

  Widząc wypadki na drogach na zakup używanego bym się nie zdecydował nieważne kto by go sprawdzał.

 • Marti (gość)

  Jak dla mnie to nigdy nie ma 100% pewności, że udało się znaleźć wszystkie wady. Tym bardziej, że jacy są handlarze to każdy wie. Tak przygotują auto, że nie trudno się do czegoś przyczepić. A potem wystarczy przejechać kilkaset kilometrów, aby wszystkie poukrywane rzeczy zaczęły wychodzić. Jedyną opcją na uniknięcie takie wpadki przy zakupie jest kupno auta od sprawdzonego sprzedawcy, któremu można zaufać. A to może być tylko ktoś z rodziny albo auto po kontrakcie od firmy, jak np. Master1.pl. W takim wariancie nikomu nie zależy żeby oszukiwać. Takie auto sprzedaje firma, której nie zależy na kombinowanie, bo ma wszystkie niezbędne dokumenty aby przedstawić kupującemu pełną historię auta.

 • Irek (gość)

  Ja skorzystałem z pomocy motoprzyjaciela, polecam https://www.motoprzyjaciel.pl/

 • robert (gość)

  Można podjechać na najbliższą stacje diagnostyczną żeby zobaczyć w jakim auto jest stanie, potem obczaić w necie czy części oe delph sie dobierze i targować cene.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości