Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Zalany samochód. Odszkodowanie tylko z ubezpieczenia AC

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Rządowe Centrum Bezpieczeństwa każdego dnia wydaje ostrzeżenia o deszczach i burzach dla przynajmniej kilku województw. Wskutek przetaczających się nad Polską ulew wielu właścicieli prywatnych i firmowych samochodów staje przed problemem sfinansowania naprawy auta. Odszkodowanie otrzymają jednak wyłącznie posiadacze AC.

Podczas ostatnich nawałnic, pagoda nie oszczędziła również samochodów – zniszczenia powodowały zarówno spadające gałęzie, jak i woda dostająca się do wnętrza i pod maskę pojazdów. - W czasie ulewnych deszczów samochody mogą zostać zniszczone na wiele różnych sposobów. Gdy ulica zamienia się w rwący potok, stojący pojazd może ulec zalaniu co skutecznie unieruchamia auto – w ostatnich dniach odebraliśmy wiele takich zgłoszeń. W kilku przypadkach spływająca po stromej jezdni woda „przestawiała” samochody poza drogę lub spychała je na inne auta. Wielu klientów zgłasza nam także zbite szyby i porysowane przez przewracające się drzewa karoserie – mówi Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Nietrudno się domyślić, co dla kierowców może oznaczać brak samochodu. Prywatnemu właścicielowi trudno będzie bez niego dostać się do pracy czy odebrać dzieci ze szkoły, a dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą może to oznaczać np. brak kontaktu z klientami, a w konsekwencji poważne straty finansowe. Odszkodowanie otrzymają jednak tylko posiadacze nieobowiązkowego autocasco (AC).

Tylko 25% kierowców z odszkodowaniem po ulewie

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie wynika, że liczba kupionych w Polsce w 2015 roku ubezpieczeń AC jest 4-krotnie mniejsza niż obowiązkowych polis OC, które chroni właściciela samochodu tylko wtedy, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. To dane łączne dla aut prywatnych i firmowych. Oznacza to, że zaledwie co 4. kierowca chroni swój pojazd na wypadek takich zdarzeń jak kradzież czy uszkodzenia spowodowane przez własną nieuwagę, wandalizm lub właśnie niekorzystne warunki atmosferyczne.

Redakcja poleca:

Volkswagen Sharan. Podróże to jego żywioł
Najmocniejsze auta hybrydowe
Ubezpieczenie OC. Branża motoryzacyjna chce zmian w przepisach

 - Kupując polisę zarówno dla siebie, jak i na potrzeby firmowej floty pojazdów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres ochrony – w jakich sytuacjach i przed jakimi zdarzeniami nasz pojazd jest chroniony. Np. bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest assistance, dzięki któremu można liczyć na holowanie, gdy auto zostanie unieruchomione, a jeżeli nie będzie można go naprawić tego samego dnia, w ramach ubezpieczenia oferujemy również pojazd zastępczy – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Często można spotkać się z opinią, że AC przeznaczone jest wyłącznie dla nowych lub 1-5 letnich samochodów. Czy tak jest faktycznie? Nie, ubezpieczeniem mogą zostać objęte także starsze samochody.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • aaa (gość)

    Podstawa, to świadomy wybór ubezpieczenia na bazie pełnej informacji o zakresie, wyłączeniach, franszyzach, dopasowane ściśle do naszych potrzeb. Najlepsze ubezpieczenia w najniższych cenach + leasing + kredyty w Rzeszowie: www.inplusubezpieczenia.pl

  • Tomek (gość)

    Jednego nie rozumiem czemu jak kogoś stać na dom i go nie ubezpieczy to dostaje odszkodowanie to czemu właściciel samochodu, który mieszka w spółdzielczym mieszkaniu nie dostanie odszkodowania za samochód, gdzie jest sprawiedliwość.

  • mt (gość)

    Dlatego warto brać AC, tym bardziej że to nie są duże koszty.Można sobie na jakiejś porównywarce np.kalkulatorze cuk sprawdzić gdzie jest najtaniej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości