Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Zaliczka czy zadatek. Co przepadnie w momencie niewykonania umowy?

Data publikacji: Autor: Anna Jorgas

Fot. Piotr Krzyżanowski Kupowanie samochodu to emocjonująca czynność. Warto jednak zachować zimną krew, bo można stracić niemałe pieniądze zanim zacznie się jeździć wymarzonym autem.

Nieważne, czy idziemy do salonu dealera, do komisu, na giełdę czy kupujemy pojazd z ogłoszenia. Jeśli spełnia wszystkie oczekiwania, a z różnych powodów nie możemy go kupić od razu, podpisujemy ze zbywcą umowę przedwstępną. Taka umowa ma zagwarantować obu stronom transakcji, że do sprzedaży prędzej czy później dojdzie. Innymi słowy - sprzedawca nie sprzeda tego konkretnego auta innemu nabywcy, a klient się nie rozmyśli. Ale - jak to w zwykle bywa - najlepszą gwarancją są pieniądze, a nie kartka papieru. Dlatego w umowie przedwstępnej strony postanawiają, że kupujący wpłaci pewną kwotę.

 

Uważaj na słowa

 

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej trzeba ją dokładnie przeczytać. Zwłaszcza wtedy, gdy jest ona gotowym formularzem z wolnym miejscem na podpis. Jeśli w umowie nie pojawia się słowo „zadatek”, to wpłacone pieniądze są zaliczką. I zadatek i zaliczka będą wliczone w cenę pojazdu, gdy dojdzie do ostatecznej transakcji. Lecz w pozostałych przypadkach wywołują zupełnie odmienne skutki prawne.

 

Przy zaliczce zasada jest taka, że strona, która zrywa umowę, traci wpłaconą kwotę. Jeśli z zakupu zrezygnuje nabywca – sprzedający zatrzymuje sobie jego zaliczkę. Będzie musiał ją zwrócić w odwrotnej sytuacji, czyli gdy sam się rozmyśli. Natomiast przy rozwiązaniu umowy przedwstępnej za zgodą obu stron, zaliczka jest zwracana niedoszłemu nabywcy.

 

Zadatek tylko w chwili zawarcia umowy

 

Wpłacone pieniądze są zadatkiem wtedy, gdy zostaną tak nazwane w umowie przedwstępnej i zostaną wręczone sprzedawcy przy zawieraniu tej umowy. Kwota zapłacona wcześniej lub później nie może być zadatkiem. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo w razie sporu przed sądem trudno będzie udowodnić, że wpisano zadatek, choć zgodnie z wolą obu stron była to zaliczka albo odwrotnie

Redakcja poleca:

Badanie techniczne auta. Co z podwyżką?
Te auta używane są najmniej awaryjne
Wymiana płynu hamulcowego

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

 

Sprzedający i kupujący mogą w umowie zastrzec, co stanie się z zadatkiem w przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży auta. Jeśli tego nie zrobią, a nie ma w tego typu transakcjach ustalonego zwyczaju, to należy stosować przepisy kodeksu cywilnego. Te zaś przewidują cztery scenariusze:

 

1. Nabywca rezygnuje z zakupu auta - wtedy sprzedający zatrzyma zadatek i nie musi nawet wyznaczać dodatkowego terminu na spełnienie umowy.

2. Z transakcji rezygnuje sprzedający – nabywca ma prawo do podwójnego zadatku (dał 2 000 zł, powinien dostać 4000 zł).

3. Do sprzedaży nie dochodzi, ale za zgodą obu stron – zadatek wraca do nabywcy.

4. Umowa nie może być wykonana wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które obie ponoszą odpowiedzialność – zadatek wraca do nabywcy.

 

Zadatek trzeba oddać również wtedy, gdy jego zaliczenie na poczet ceny jest niemożliwe.

 

Zanim dasz pieniądze – zbadaj auto

 

Strony umowy mogą po swojemu uregulować wysokość zaliczki czy zadatku i zasady postępowania z pieniędzmi w razie rezygnacji z umowy. Niewiele osób korzysta jednak z takiej możliwości. Zwyczajowo nabywca daje 10 proc. ceny. Samochód to zwykle wartościowa rzecz, więc zaliczka i zadatek też nie są małe. Dlatego nabywca powinien być pewien, że to konkretne auto kupi.

 

Gdy kupuje nowe, powinien być przekonany, że odpowiadają mu parametry techniczne, wysokość rabatu czy proponowany przez dealera pakiet ubezpieczeń, a więc wszystko, co jest częścią umowy sprzedaży. Ponieważ auto jest objęte gwarancją, to mniejsze (choć nie zerowe) znaczenie ma stan techniczny. Ten należy szczegółowo sprawdzić, zanim wręczymy zadatek lub zaliczkę na samochód używany.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości