Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Zamiast przewodów elektrycznych

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

W zaawansowanych technicznie samochodach zamiast typowej instalacji elektrycznej możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami magistrali przesyłania informacji, które tworzą układ Controller Area Network w skrócie CAN.

 

Szyna o najwyższej prędkości przesyłu danych współpracuje z kontrolerami pracy silnika, układu zapłonowego i układów mających związek z bezpieczeństwem jazdy. Szyna o średniej prędkości przekazu danych odpowiada za systemy audio teleinformatyczne oraz układ kontroli klimatyzacji. Szyna o niskiej prędkości przesyłu danych pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy mniej ważnymi dla funkcjonowania samochodu urządzeniami, jak elektryczne sterowanie otwieraniem okien.

 

Dzięki układowi CAN i współpracującym kontrolerom, w nowoczesnych samochodach podczas rozruchu cała energia akumulatora jest przekazywana do układu wtryskowego, zapłonowego i rozrusznika, aby umożliwić zadziałanie jednostki napędowej. W razie niedoboru energii elektrycznej następuje automatyczne odłączenie mniej ważnych urządzeń, np. dmuchawy, klimatyzacji czy ogrzewania szyby tylnej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości