Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Żandarmeria Wojskowa na ulicach. Czy wojskowi mogą kontrolować kierowców? Uprawnienia żandarmerii

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Adam Jankowski Żołnierze Żandarmerii Wojskowej generalnie nie zajmują się kontrolowaniem cywilów. Mogą jednak robić to w patrolach mieszanych – pomagając funkcjonariuszom policji.

Premier Mateusz Morawiecki uznał, że żołnierze żandarmerii wojskowej mogą pomagać policjantom w utrzymaniu porządku. Zarządzenie z 26 października już obowiązuje. Co to oznacza dla kierowców?

§ 1.W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

§ Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Żandarmeria wojskowa. Kogo może kontrolować?

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych ( Dz. U. Nr 123, poz. 1353), Żandarmeria Wojskowa wykonuje zadania należące do jej zakresu działania w Siłach Zbrojnych oraz w stosunku do:

- żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową;
- żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej w czasie noszenia przez nich mundurów oraz odznak i oznak wojskowych;
pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych:
- w związku z ich zachowaniem się podczas pracy w tych jednostkach,
- w związku z popełnieniem przez nich czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary, wiążącego się z tym zatrudnieniem;
osób przebywających na terenach lub w obiektach wojskowych;
- innych osób podlegających orzecznictwu sądów wojskowych;
- osób nie będących żołnierzami, jeżeli współdziałają z osobami wyżej wymienionymi, w popełnieniu czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary albo tez jeżeli dokonują czynów zagrażających dyscyplinie wojskowej albo czynów przeciwko zdrowiu lub życiu żołnierza albo mieniu wojskowemu;
- żołnierzy sił zbrojnych państw obcych przebywających na terytorium RP oraz członków ich personelu cywilnego, jeżeli pozostają w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej wobec osób wymienionych powyżej, są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia, na zasadach i w trybie określonym w przepisach o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Z kodeksu drogowego wynika, że kontrola ruchu drogowego w stosunku do kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową kierujących innymi pojazdami, pilotowanie pojazdów, a także kierowanie ruchem drogowym w związku z pilotowaniem pojazdów wojskowych, należy do Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych. W tym zakresie Żandarmerii Wojskowej i wojskowym organom porządkowym przysługują uprawnienia policjantów. 

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

W przypadku cywila Żandarmeria Wojskowa ma prawo zatrzymać pojazd, jeśli jednak kierowca wykaże, że nie jest wojskowym, żandarm samodzielnie nie może go kontrolować.

Żandarmeria wojskowa na drodze - skontrolują pojazd i kierowcę?

Co do zasady samodzielne uprawnienia wobec cywilnych kierowców są niewielkie. Może się tak zdarzyć, że żołnierz poprosi nas o dokumenty, jednak nie będzie on sam – w patrolu musi być przynajmniej jeden policjant.

Żołnierze należą do grupy uprawnionej do kierowania ruchem. W przypadku wydania sygnału zatrzymania się, należy zatrzymać się i stosować do poleceń kierującego ruchem. Odmowa cywila wylegitymowania się przed żołnierzem nie stanowi jednak wykroczenia.

Żandarmeria wojskowa. W czym pomoże policji?

Zarządzenie premiera powoduje, że żandarmi mogą pojawić się na ulicach w ramach mieszanego patrolu kontrolującego ruch drogowy. Niewykluczone, że będą także występować obok policji jako wsparcie przy ewentualnych zamieszkach.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • rf (gość)

  zandarmeria wojskowa DOSTALA PELNE UPRAWNIENIA POLICJI wiec jest jak POLICJA I moze wszystko co ona

 • Krzyś (gość)

  Kur.a co za Państwo !!!! Policja , żandarmeria ,wojsko, abw , sop , straż miejska i sprzątaczka od śmiecia kaczora.

 • janusz (gość)

  Wiedziałem, że kaczor wyprowadzi wojsko na ulice bo Milicji już nie wierzy. Policja nie chce wykonywać głupich poleceń(Kraków). Teraz jeszcze chwila i wyjadą transportery.

 • A.P (gość)

  Czy autor tego artykułu wie co pisze ? Chyba nie bardzo. Radzą zapoznać się z Art 18a ustawy o Policji który określa uprawnienia Żandarmerii w stosunku do wszystkich osób

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości