Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zaostrzenie kar dla kierowców. Mandaty nie będą aż tak wysokie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski Rząd planuje wprowadzić podwyżkę mandatów, podwyższyć kary dla pijanych kierowców oraz powiązać wysokości opłaty za polisę OC z liczbą punktów karnych danego kierowcy.

O planowanych zmianach pisaliśmy wielokrotnie m.in. w materiale Podwyżka mandatów, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Nowe przepisy już w Sejmie - co może się zmienić? Teraz zmianami zajęła się podkomisja specjalna. Następnie trafią do Komisji Infrastruktury.

Wśród zmian przyjęto obniżenie zakładanego mandatu za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h z 1500 do 800 zł. Zrezygnowano także z 10-procentowej ulgi jeśli kierowca zdecyduje się opłacić mandat na miejscu. Przyjęto poprawkę o odebraniu uprawnień kierowcom za manipulacje przy tachografach.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Rząd przygotowując pakiet zmian dla kierowców zaproponował nie tylko wyższe mandaty. Rewolucję mają przejść punkty karne. Projekt ustawy umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy. Pierwotnie zakładano, że przepis ten będzie obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku, ale datę wejścia w życie zmian przesunięto na 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Kierowca (gość)

    S5 dwujezdniowa - jednokierunkowa droga ekspresowa od roku ograniczenie do 70km/ coś tu jeszcze dodać , bo jak dla mnie bohaterowie z grupy speed to zwyczajni wyłudzający w majestacie prawa , może ktoś się w końcu tymi idiotyzmami zajmie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości