Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Zaparowane szyby. Jak sobie poradzić?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Renault Zaparowane szyby w samochodzie to częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i rusza z miejsca, zanim szyby staną się przejrzyste. Ograniczona widoczność może jednak prowadzić do wypadku.

To scenariusz dobrze znany większości kierowców: spieszymy się, wsiadamy do samochodu, chcąc natychmiast odjechać, i widzimy zupełnie zaparowane szyby… W takiej sytuacji może nas kusić, żeby pobieżnie przetrzeć część szyby przed nami i wyjechać z parkingu, ale takie zachowanie grozi wypadkiem.


Dobra widoczność jest podstawą naszego bezpieczeństwa na drodze. Zdecydowanie nie wystarczy możliwość obserwowania jezdni przez część szyby, bo im mniejsze pole widzenia, tym większa szansa, że nie zauważymy nagłego pojawienia się pieszego czy przeszkody przed nami – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak sprawić, by szyby odparowały?

Co więc należy zrobić w opisanej sytuacji? Możemy włączyć nawiew i nakierować go na szybę. Pamiętajmy jednak, żeby wyłączyć zamknięty obieg powietrza, bo to właśnie wilgotne powietrze w zamkniętym samochodzie jest źródłem problemu. Jeszcze lepiej z problemem poradzi sobie klimatyzacja, która dodatkowo osusza powietrze. Znaczny udział w skutecznym odparowaniu wilgoci z szyb ma filtr kabinowy – warto dbać o jego regularną wymianę.

Jeżeli nie możemy czekać ani chwili, możemy przetrzeć szybę za pomocą czystej szmatki, pamiętajmy jednak, żeby zrobić to dokładnie.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby ograniczyć problem parowania szyb, trzeba nie dopuścić do tego, żeby w naszym aucie gromadziła się wilgoć. Jesienią i zimą nie jest to łatwe zadanie, bo często wsiadamy do samochodu w mokrej odzieży. Z tego powodu w przypadku opadów śniegu ważne jest wcześniejsze otrzepanie butów oraz kontrolowanie stanu dywaników – tam gromadzi się woda.

Warto również sprawdzić, czy uszczelki drzwi i klapy bagażnika nie są uszkodzone. Pamiętajmy też o tym, by dbać o czystość szyb nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, ponieważ na brudnej szybie łatwiej osadza się wilgoć. Możemy także wypróbować pochłaniacz wilgoci. Można wykonać go samodzielnie, umieszczając w aucie woreczek wypełniony solą, ryżem lub żwirkiem dla kota.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Moto Amator (gość)

  Najlepiej to ograniczyć zaparowanie szyb. Stary prosty sposób. Nanieść na szyby od wewnątrz kilka kropel szamponu do włosów (na przednią szybę 5-6 punktów) rozprowadzić po całej szybie. Poczekać aż wyschnie. Wypolerować. Wystarcza taki zabieg na około 1,5 miesiąca. Dwa razy i po zimie.Sprawdziłem jest OK.

 • www.eu-transport.pl (gość)

  Włączenie klimatyzacji najbardziej pomaga, lub jeśli ktoś nie ma czasu, to przetarcie suchą ścierką (byle dokładnie, aby nie było smug).

 • jon (gość)

  Sposób od zaprzyjaźnionego szklarza. Najpierw wymyć szybę zwykłym płynem do mycia szyb, wytrzeć ściągaczką (wystarczy zgrubnie) odczekać ze 2-3 min a potem na miękką szmatkę trochę denaturatu i przetrzeć szyby. Nie martwić się smugami, po 5-10 min odparują i nie będzie śladu. U mnie to działa, szyba idealnie czysta i na miesiąc mam spokój ze skraplaniem się pary mimo że w zimie jeżdżę na pół zamkniętego obiegu.

 • Michał (gość)

  Ja używam k2 fox i już nie mam problemu z zaparowanymi szybami. Niestety jest to dla mnie bardzo uciążliwe i długo z tym walczyłem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości