Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zapnij pasy!

Data publikacji: Autor: (rp)

Fot. Krzysztof Szymczak

Na Mazowszu Policja rozpoczęła akcję "Zapnij pasy". Wielu kierowców nie zapina pasów bezpieczeństwa na krótkich dystansach w mieście. Grożą za to 2 punkty karne i 100 złotowy mandat.

 

Akcja „Zapnij pasy” ma na celu przypomnienie kierowcom, że jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach jest obowiązkowa.

  Fot. Krzysztof Szymczak

Zdecydowana większość kierowców i pasażerów zapina pasy podczas długich podróży. W miastach – niestety nie. Kierowcom jadącym z nie zapiętymi pasami bezpieczeństwa grozi mandat wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Pasażer, który nie zapiął pasów bezpieczeństwa również otrzymuje mandat 100 zł. Wśród pasażerów panuje mylne przekonanie, że nie ma obowiązku zapinania pasów na tylnych siedzeniach. Z badań wynika, że mniej niż połowa pasażerów jadących na tylnej kanapie auta zapina pasy bezpieczeństwa.

 

Udowodniono bezspornie, że pasy bezpieczeństwa zmniejszają obrażenia podczas wypadku. Skuteczne działanie poduszek powietrznych jest również uzależnione od zapiętych pasów bezpieczeństwa, gdyż te dwa urządzenia działają razem. Poduszka powietrzna jest mniej skuteczna, gdy nie są zapięte pasy bezpieczeństwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości