Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Zapnij pasy!

Data publikacji: Autor: PRO

Spośród odpowiadających na pytanie około 26 % używa pasów zarówno na miejscu kierowcy jak i pasażera. Wynik ten jest zastraszająco mały - alarmują Policjanci.

Takie wyniki opracowano w oparciu o przeprowadzoną wśród internautów ankietę. Spośród odpowiadających na pytanie około 26 % używa pasów zarówno na miejscu kierowcy jak i pasażera. Wynik ten jest zastraszająco mały - alarmują Policjanci.

Sprawdź zanim ruszysz w drogę
Nowoczesny samochód jest tak skonstruowany, by zapewnić kierowcy i pasażerom maksimum bezpieczeństwa. Gwarancją tego jest jednak właściwe wykorzystywanie wszystkich jego elementów. Jeśli nasz pojazd posiada poduszkę powietrzną, a my podróżujemy bez zapiętych pasów - podczas zderzenia siły działające na nasze ciało powodują ogromne przyspieszenia - odpalająca poduszka powietrzna nie tylko nie zapewni nam bezpieczeństwa, ale może nawet doprowadzić do poważnych obrażeń.

Przeprowadzone w Europie badania dowiodły, że pasy bezpieczeństwa, aż o 50 % redukują wypadki śmiertelne i ciężkie obrażenia podczas wypadku. Gdyby wszyscy używali pasów, każdego roku można by uratować życie ponad 7 000 osób. W samej Polsce dzięki pasom życie mogłoby zachować około 800 ofiar wypadków rocznie, a kilkanaście razy więcej osób uniknęłoby kalectwa.

Bezpieczna kobieta
Przeprowadzone przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obserwacje - kobiety zapinają pasy częściej od mężczyzn, bez względu na miejsce zajmowane w pojeździe. Najczęściej stosują pasy bezpieczeństwa osoby starsze oraz dzieci. Najrzadziej pasów używa młodzież. W połączeniu z ryzykowną i zbyt szybka jazda - właśnie ta grupa ludzi powoduje dwie trzecie wypadków. - Odkąd zobaczyłam wypadek, zawsze zapinam pasy - napisała w internetowym forum Marta. Niestety wielu z nas twierdzi, że pasy to zupełnie cos zbędnego, co krępuje nam ruchy podczas jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości