Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zarobić na fotoradarze

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Archiwum Fotoradar to broń w walce z piratami drogowymi. Wykonuje zdjęcia kierowcom nieprzestrzegającym dozwolonej prędkości, przejeżdżającym skrzyżowania na czerwonym świetle, rozmawiającym w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. Jak się okazuje, jest też doskonałym źródłem dochodów.

Coraz częściej władze gmin wynajmują prywatne fotoradary. Nie stać ich na zakup urządzeń, a chcą zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Tymczasem fotoradary zmieniają się w maszynki do robienia pieniędzy.

 Fot. Archiwum

Wpływami z mandatów wystawionych na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradary dzielą się właściciele urządzeń i gminy. O tym, jaki procent otrzymuje każda ze stron, decyduje umowa. W śląskiej gminie Zawiercie wynosi on 60 do 40 procent na korzyść firmy wypożyczającej, a w gminie Czeladź – po połowie.

- Nakładanie mandatów przy pomocy prywatnych firm budzi wątpliwości. Powinny się tym zajmować służby publiczne, opłacane z budżetu państwa. Pozwoli to na uniknięcie niejasności związanych chociażby z podpisywaniem umów i podziałem zysków. W przypadku fotoradarów problemem jest także pociąganie do odpowiedzialności właścicieli i pracowników firm wypożyczających urządzenia. Nie wiadomo, jak wygląda sprawa z wystawianiem im mandatów w przypadku wykonania zdjęcia – mówi Julia Pitera ze stowarzyszenia Transparency International Polska, którego celem jest podejmowanie działań na rzecz przejrzystości życia publicznego i przeciwdziałanie zjawiskom korupcji.

 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego nie definiują kwestii własności fotoradarów. Wskazuje jedynie na podmioty mające uprawnienia do ich używania. Są nimi policjanci i strażnicy miejscy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości