Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Żarówki jak w instrukcji

Data publikacji: Autor: (w)

 Często zdarza się, że przy okazji wymiany żarówek w reflektorach decydujemy się na zainstalowanie nowych o zwiększonej mocy.

Niektórzy sprzedawcy mylnie informują swoich klientów, że taka zamiana niczym nie grozi. Tymczasem zysk będzie niewielki, ale za to krótkotrwały. Kłopoty zaś niewspółmiernie długie.

Zainstalowanie silniejszych żarówek oznacza zwiększony pobór mocy. Tego może nie wytrzymać samochodowa instalacja elektryczna. Jeśli jest nowa, prawidłowo zaprojektowana i wykonana, to prawdopodobnie konsekwencją będzie jedynie przepalony bezpiecznik. W starszych samochodach, w których mogło dojść do osłabienia połączeń konekterowych, należy się liczyć z poważniejszymi konsekwencjami -Ęmoże nawet dojść do spalenia instalacji, która nie wytrzyma zwiększonego przepływu elektryczności. Oczywiście, wypadki takie należą do rzadkości, ale należy je brać pod uwagę, decydując się na wzmocnienie świateł. Najlepiej więc trzymać się instrukcji i zawsze wymieniać żarówki na zalecane przez producenta samochodu.


Im większy wybór żarówek, tym większa pokusa, aby zastosować inną, mocniejszą. Bezpieczniej jednak nie ryzykować - lepiej użyć żarówek zalecanych przez producenta samochodu.
Fot. Paweł Nowak

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości