Zaskakujące dane! Wysokie koszty OC dla starszych aut

materiał informacyjny mFind.pl
W 2016 roku sprowadzono do Polski ponad pół miliona aut w wieku 10 lat lub starszych. Ich główną zaletą jest niska cena. Ale czy kupując taki samochód na pewno oszczędzamy? Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili, jak zmienia się cena ubezpieczenia w zależności od wieku auta. Starsze oznacza tańsze? Nie zawsze!

Nowy samochód to wydatek minimum 30 tysięcy. Niewielu z nas jest gotowych, by tyle zapłacić. Na rodzinny model segmentu C, który jest najczęściej kupowany w naszym kraju, przeznaczamy 10-20 tysięcy złotych. W tej cenie możemy już kupić kilkuletnie auto w niezłym stanie. To wyjaśnia, dlaczego z zagranicy sprowadziliśmy dwa razy więcej używanych pojazdów, niż kupiliśmy w salonach. Najczęściej sprowadzamy te dziesięcioletnie lub starsze. Takie auto można kupić już za około 10 tysięcy złotych.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że nie jest to tylko kwestia zamożności społeczeństwa, bo podobnie zarabiający Czesi, Węgrzy i Słowacy zdecydowanie częściej od nas decydują się na zakup nowego samochodu niż my. W takim razie, przyzwyczajenie i wiara, że używane zawsze tańsze? Nie we wszystkich aspektach! Przy zakupie auta zapominamy bowiem o kosztach związanych z jego eksploatacją, m.in z ubezpieczeniem.

A to w ciągu ostatniego roku znacznie podrożało. Średnia cena ubezpieczenia OC wynosi 1054 złote. To ok 45% więcej niż rok temu, kiedy płaciliśmy średnio 728 zł. Różnica niebagatelna, warto więc wiedzieć, który rocznik płaci mniej. Rocznik auta też ma bowiem znaczenie w kalkulacji polisy.

Oblicz składkę OC/AC dla swojego auta i zaoszczędź nawet 517 złotych!

W 2016 roku sprowadzono do Polski ponad pół miliona aut w wieku 10 lat lub starszych. Ich główną zaletą jest niska cena. Ale czy kupując taki samochód
W 2016 roku sprowadzono do Polski ponad pół miliona aut w wieku 10 lat lub starszych. Ich główną zaletą jest niska cena. Ale czy kupując taki samochód na pewno oszczędzamy? Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili, jak zmienia się cena ubezpieczenia w zależności od wieku auta. Starsze oznacza tańsze? Nie zawsze!

fot. mFind

Oczywiście, najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę polisy to historia szkód na koncie kierowcy i doświadczenie za kierownicą mierzone w latach. Ale ubezpieczyciele biorą także pod uwagę szereg aspektów związanych z samym pojazdem. Gdy wypełniamy formularz ubezpieczeniowy, odpowiadamy na pytania związane z rocznym przebiegiem, pojemnością silnika i wiekiem samochodu. Okazuje się, że ostatni z tych czynników ma bardzo duży wpływ na ostateczną cenę OC.

Jak wynika z danych porównywarki OC/AC mfind.pl, właściciele nowszych aut mogą liczyć na znacznie tańsze ubezpieczenie OC. Spośród aut wyprodukowanych po 1990 roku, najmniej za to ubezpieczenie zapłacą posiadacze samochodów z roczników 2007-2015. W przypadku takich pojazdów, średnie ceny OC wahają się od 748 do 872 złotych.

[b]Przejdź do [/b]**

[b]kalkulatora ubezpieczeń OC/AC

**[/b]

Z kolei właściciele samochodów wyprodukowanych w latach 1992-2000 płacą za OC średnio ponad 1000 złotych. Okazuje się więc, że kupując polisę OC, w kieszeni posiadacza auta z 2014 roku zostaje średnio o 321 złotych więcej, niż właściciela 22-letniego pojazdu. Jednak zdecydowanie najwięcej płacą za OC kierowcy najnowszych aut z lat 2016 i 2017. Z czego wynikają te różnice?

- Ubezpieczyciele zawsze kalkulują ryzyko - wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel

kalkulatora OC/AC mfind.pl

. - Czy nie jest tak, że wyjeżdżając nowym autem prosto z salonu lubimy sprawdzić jego faktyczną moc? To ma znaczenie. To też często samochody z większymi, mocniejszymi silnikami, a to są parametry, które kształtują ceny. Z kolei wyższe ceny dla starszych aut wynikają po części z ich stanu technicznego. Statystycznie są one w gorszej kondycji, co zwiększa ryzyko awarii na trasie, w tym także wypadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty