Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zastaw rejestrowy

Data publikacji: Autor: (mp)

 Wchodzą w życie przepisy o ustanowieniu zastawu rejestrowego na aucie. Zapis o nim pojawi się w jednej z rubryk dowodu rejestracyjnego.

Wchodzą w życie przepisy o ustanowieniu zastawu rejestrowego na aucie. Zapis o nim pojawiać się będzie w dowodzie rejestracyjnym.

 

Ustanowienie zastawu rejestrowego zostanie odnotowywane w dowodzie rejestracyjnym przez starostę lub wojewodę. W rubryce „adnotacje urzędowe” wpiszą oni informację o zastawie podając jednocześnie numer pozycji rejestru zastawów. Adnotacja zostanie dokonana na wniosek właściciela pojazd po okazaniu przez niego aktualnego lub pełnego odpisu z rejestru zastawów, bądź z zaświadczenia wydanego przez centralną informację o zastawach.

Wygaśnięcie zastawu spowoduje skreślenie go z dowodu. Podstawą do takiego wykreślenia jest odpis prawomocnego postanowienia sądu, prowadzącego rejestr zastawów, albo też pisemnej informacji o wykreśleniu zastawu pod danym numerem pozycji rejestru wraz z podaniem daty skreślenia oraz nazwy sądu, który wydał takie postanowienie. Na wniosek właściciela może także zostać wydany nowy dowód rejestracyjny z jednoczesnym unieważnieniem starego.

Przepisy obowiązują od 25 sierpnia. Z dniem tym wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie trybu dokonywania w dowodach rejestracyjnych pojazdów mechanicznych adnotacji o ustanowieniu zastawu rejestrowego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości