Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję lub straż graniczną

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Tomasz Czachorowicz O zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego mówi art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Wyliczony zostaje katalog sytuacji, kiedy kierującemu zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny.

Zgodnie z literą prawa funkcjonariusz policji lub straży granicznej musi (jest to warte podkreślenia) odebrać dokument jeśli stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu drogowemu (w szczególności jeśli uszkodzeniu uległy elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy), zagraża porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska.

Są to określenia dość obszerne. Co się pod nimi kryje? – Możemy tu podać przykład zamontowania niewłaściwego oświetlenia tablicy rejestracyjnej – mówi starszy sierżant Damian Janus z zespołu prasowego KWP w Kielcach. – Na podstawie przepisów policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu w takich przypadkach jak np. uszkodzenia pokolizyjne, które mogą wpływać na bezpieczną jazdę. Można do tego zaliczyć popękaną szybę, uszkodzony układ zawieszenia, uszkodzone mocowania elementów nadwozia, wyciek płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy lub płyn hamulcowy, czy nadmierną emisję spalin – dodaje starszy sierżant Tomasz Markowski z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.

Redakcja poleca:

Nielegalny sposób na tańsze OC. Grozi nawet 5 lat więzienia
Nieoznakowane BMW dla policji. Jak je rozpoznać?
Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy

Okazuje się, że dość newralgicznym elementem samochodu jest oświetlenie. Tutaj, nawet nieświadomie, można popełnić całkiem sporo „grzeszków”. – Dowód rejestracyjny można stracić m.in. za brak wymaganych świateł, nieprawidłowo zamontowane lub podłączone elektrycznie światła do jazdy dziennej, niezgodną z przepisami liczbę świateł, ich typ, barwę czy miejsce montażu – precyzuje podinspektor Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. – Z innych przewinień trzeba wymienić m.in. różne rozmiary opon na tej samej osi lub na kołach bliźniaczych, nadmiernie zużyte ogumienie, nieszczelność lub niepewne mocowanie układu wydechowego, obluzowane siedzenie lub uszkodzona konstrukcja siedzenia – dodaje Chlebicz.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Stan dokumentu

Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, ważny jest stan samego dokumentu. – Przesłanką do zatrzymania dowodu rejestracyjnego są błędy w dokumencie, jego uszkodzenie, nieczytelność, niezgodność danych również tych dotyczących właściciela np. jeżeli pojazd został kupiony, a niedopełniony został obowiązek wymiany dokumentu na nazwisko nowego właściciela – mówi podkomisarz Mirosława Rudzińska z KWP w Szczecinie.

Kłopoty na własne życzenie

Wielu rzeczy, które grożą odebraniem dowodu rejestracyjnego kierowca tak naprawdę może nie być świadomy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której kupuje on używany samochód. Może nie wychwycić takich rzeczy jak barwa świateł czy zbyt duże zużycie opon. Ale od tego są przecież badania techniczne i przeglądy. I tutaj kierowcę mogą spotkać kłopoty na własne życzenie. Dowód rejestracyjny zostanie zabrany za niewykonanie obowiązkowych badań technicznych w wyznaczonym terminie lubi jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że termin ten został wyznaczony w sposób nieprawidłowy. Nawet jeśli wydaje nam się, że z badaniami jest wszystko w porządku, może okazać się, że zostały one wykonane przez nieupoważnioną osobę lub jednostkę. Wtedy oczywiście dowód rejestracyjny również jest zatrzymywany. Sytuacja analogiczna występuje w przypadku braku polisy OC.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • bub (gość)

    Zużyte opony nie są naruszeniem norm prawnych zagrażających bezpieczeństwu? Sądzę, że jak najbardziej są!

  • Gsgsgsg (gość)

    Jeden wielki bałagan w Polsce to jak to w końcu jest Czy trzeba znowu robić badania czy nie trzeba a po drugie po wymianie szyby skąd kurwa wziąć naklejkę bo bez tego badania nie chcą zrobić i tak w kółko artykuł wprowadza w błąd bo po ustaniu usterek policjant ani urząd nie zwróci dowodu trzeba zaświadczenie ze stacji diagnostycznej

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości