Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Zmiany w odbieraniu dokumentu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Zatrzymany dowód rejestracyjny będzie można prościej i szybciej odebrać. Rząd szykuje zmianę przepisów która ma odciażyć wydziały komunikacji.

W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymogów technicznych, uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie.

W sytuacji zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzymuje pokwitowanie, a informacja przekazywana jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zwrot dokumentu odbywa się wirtualnie. W tym celu należy udać się do organu, który wyda dokument, co do zasady jest to starosta lub pójść na policję. W przypadku policji dowód rejestracyjny można odebrać niekoniecznie w miejscu, gdzie był zatrzymany.

Zobacz także: Zmiany dla kierowców jednak nie od 1 lipca?

Dowód rejestracyjny zatrzymany wirtualnie przez policjanta za brak okresowych badań technicznych pojazdu, nie może być zwrócony wirtualnie przez diagnostę. Warto zaznaczyć, że diagnosta pracuje w tym samym systemie, z którego korzystają urzędnicy i policja. I właśnie to mają uregulować nowe przepisy.

Jak dowiedział się Dziennik.pl, projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przewiduje możliwość odnotowania zwrotu dowodu rejestracyjnego również przez Stację Kontroli Pojazdów. Wprowadzony ma zostać następujący zapis:

Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego (…), może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, a w przypadku nieprawidłowo wyznaczonego terminu badania technicznego – po jego ponownym ustaleniu, przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie.

Kto pokryje koszty?

Koszty generowane przez nowe obowiązki związane ze zwrotem elektronicznie zatrzymanego dokumentu zostaną przerzucone na przedsiębiorcę prowadzącego stacje kontroli pojazdów, a pokrywane będą z opłat za badanie techniczne.

Na jakim etapie są prace?

Projekt zmiany ustawy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i trafił już do komisji infrastruktury.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października 2018 r. kierowcy w Polsce nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Policja weryfikuje dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana.

Wcześniej kierowcy, którzy zapomnieli dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC - musieli liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł (taryfikator przewidywał po 50 zł za brak każdego z dokumentów - nie więcej jednak jak 250 zł). W dalszym ciągu 50 zł można dostać za brak dokumentu prawa jazdy.  Nie nakłada się na kierowcę punktów karnych za brak tego dokumentu.

Prawo reguluje przypadki, kiedy policja powinna zatrzymać dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

Kiedy można zatrzymać dowód rejestracyjny?

Stosownie do art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

 • stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
  • zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
  • zagraża porządkowi ruchu,
  • narusza wymagania ochrony środowiska;
 • stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
 • stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;
 • uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);
 • stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
 • nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;
 • uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
 Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości