Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Zatrzymanie i postój na chodniku. Jaki mandat można dostać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Andrzej Wiśniewski Brak wolnych miejsc powoduje, że kierowcy nie zawsze parkują zgodnie z przepisami. Parkując w niedozwolony sposób na chodniku nie tylko narażają się na mandat, ale utrudniają także korzystanie z niego pieszym.

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5t pod warunkiem że: Na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m; Pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Ponadto, jeżeli spełnione są warunki z pkt 1 i 2 to dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego pojazdu. Dotyczy to tylko następujących pojazdów:

 • samochód osobowy o DMC do 2,5t,
 • motocykl,
 • motorower,
 • rower,
 • wózek rowerowy.

Pojazd niewymieniony powyżej może być umieszczony w całości na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi. Jednak nawet wówczas DMC tego pojazdu nie może być większe niż 2,5t.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

W przypadku złamania przepisów dotyczących parkowania na chodniku, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości 100 złotych. To jednak nie koniec, bo do jego konta dopisany zostanie 1 punkt karny.

Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Judex, 17 (gość)

  Chory kraj

 • Wszedzie tak samo w cywilizowany h krajach (gość)

  https://www.facebook.com/groups/246724466407101/?ref=share

 • Lokator (gość)

  Na naszym osiedlu jakiś geniusz zajął 3 miejsca parkingowe i postawił lampy, a po przeciwnej stronie gdzie można podjechać do klatki wejściowej do bloku urządzono trawnik. Jestem osobą schorowaną, po ciężkich operacjach i nie mogę dźwigać, więc gdzie mam się zatrzymywać na czas rozładowania zakupów jeśli nie na chodniku? Należy najpierw wydzielić miejsca na chwilowy postój dla potrzeb lokatorów i chociażby pogotowia, a potem wymagać i wlepiać mandaty.

 • rabbit (gość)

  Znalezienie miejsca do parkowania w Wawie, nawet na chodniku graniczy z cudem dlatego wolę się poruszać medleyem to 125-tka więc wszędzie się wciśnie zarówno w korkach jak i parkując w ciasnych uliczkach.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości