Zatrzymanie prawa jazdy. Co z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego?

(mm)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jakie kroki podjął?

We wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności przepisów. Argumentował, że kierowca nie może zostać podwójnie ukarany, a w tej chwili otrzymuje dwie kary: mandat oraz odebrane uprawnień.

Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że zakładanie w ramach dwóch różnych postępowań karnego i administracyjnego za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dwóch różnych sankcji, nie narusza zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie. Uznano, że zatrzymanie prawa jazdy nie jest sankcją karną.

Obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu z wnioskiem o przyspieszenie działań mających na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W pracy policji bowiem nic się nie zmieniło. Funkcjonariusze nadal odbierają prawa jazdy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty