Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Zatrzymanie prawa jazdy. Nie tylko za prędkość i alkohol

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Sławomir Mielnik Prawo o ruchu drogowym jest pod tym względem dość jasne i nie pozostawia wątpliwości, kiedy policjant ma prawo odebrać prawo jazdy. Do klasycznych przypadków należy jazda pod wpływem alkoholu lub innego środa odurzającego działającego podobnie do alkoholu. Wtedy sprawa może skończyć się poważniej, kierowana jest bowiem do sądu.

Dobrze znaną kierowcom sytuacją jest odebranie prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych. Przypomnijmy, że dla kierowców ze stażem nieprzekraczającym roku ten limit wynosi 20 punktów. Po wejściu w życie nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców co ma nastąpić 4 czerwca 2018 roku, „młodzi” kierowcy przez pierwsze dwa lata będą musieli szczególnie mieć się na baczności. Będą ich bowiem obowiązywały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące chociażby ograniczenia prędkości. Prawo jazdy będą mogli stracić w przypadku popełnienia jednego przestępstwa drogowego lub trzech wykroczeń. Pod tymi terminami kryje się m.in. jazda pod wpływem alkoholu albo przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h.

Osobną kategorią są kwestie związane z samym dokumentem. Prawo jazdy może zostać zatrzymane, jeśli policjant uzna je za nieczytelne. To najczęściej wynika z naszego gapiostwa. Przecież mało kto sprawdza swoje prawo jazdy przed każdą podróżą. Warto jednak pamiętać, żeby co jakiś czas skontrolować jego stan, bo przy kontroli drogowej może nas spotkać przykra niespodzianka. To samo dotyczy terminu ważności. Nie mamy tej daty zakodowanej w głowie i moment, w którym dokument traci ważność może nam umknąć. Jest to jednak tylko i wyłącznie nasza wina, za którą trzeba ponieść konsekwencje. Gorzej, jeśli policjant będzie miał podejrzenia, że prawo jazdy jest podrobione lub przerobione. Za to grozi coś znacznie gorszego niż tylko odebranie dokumentu.

Redakcja poleca:

Nielegalny sposób na tańsze OC. Grozi nawet 5 lat więzienia
Nieoznakowane BMW dla policji. Jak je rozpoznać?
Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy

Fot. Sławomir Mielnik Jeśli z jakiegoś powodu kierowcy zostały cofnięte uprawnienia lub ciąży na nim prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów, a dokument nie został zwrócony odpowiednim organom, to również policjant zabierze prawo jazdy. Dość ogólnym przepisem jest ten mówiący o możliwości zatrzymania prawa jazdy, jeśli policjant ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Możliwość zatrzymania prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym  pozwala na zatrzymanie dokumentu nie tylko, gdy dojdzie do wypadku. Sankcja może zostać nałożona również w przypadku drastycznego naruszenia przepisów, które powoduje zagrożenie na drodze, a nawet spowodowania stłuczki. Zatrzymywanie praw jazdy za kolizje przybrało na sile w połowie 2014 r., kiedy odnotowano wyraźny wzrost liczby wypadków. Czy każda kolizja jest zagrożona odebraniem prawa jazdy? - Nie każda, ale policjanci mogą, a nawet powinni częściej korzystać z tej możliwości - wyjaśniał wówczas mł. insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. - To policjant na miejscu ocenia, czy zachowanie sprawcy kolizji było na tyle niebezpieczne, żeby zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu. Stłuczka stłuczce nierówna. Czym innym jest kolizja na parkingu, a czym innym wymuszenie pierwszeństwa, które kończy się uderzeniem w drzwi.

Prawo o ruchu drogowym reguluje procedurę: policja przekazuje w czasie do 7 dni sądowi zatrzymane prawo jazdy. Sąd wydaje postanowienie o zatrzymaniu lub zwróceniu prawa jazdy w terminie 14 dni. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy przysługuje zażalenie. - Także z doświadczeń innych krajów wiadomo, że zabranie nawet na krótki czas prawa jazdy otrzeźwia kierowców, zaczynają ostrożniej jeździć. Ostateczna decyzja co do odebrania prawa jazdy należy do sądu, nie do policji - tłumaczył mł. insp. Krzysztof Hajdas.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • smiech (gość)

  jeszcze troche to bedą sprawdzać czy masz ubrane gacie na dupie jak nie masz to prawo do zatrzymania takich ciemniakow mamy za biurka Polacy to masakra

 • smiech (gość)

  coraz więcej tych mądrych w długich płaszczach co drugi do ustaw to ciemnota polski

 • Karol (gość)

  Lepiej nauczyć się tylko jeździć TANIEJ BĘDZIE

 • Miro (gość)

  Pisiory musza miec maszynke do kasy karzda sprawa to kasa,mandat kasa , odzyskanie prawa jazdy terz kasa i tak to zrobia ze policjant za wszystko bedzie mial prawo. He prawo?? Nie bylo niema i nigdy niebedzie w polsce zawsze byl rezim i tak pozostanie

 • Komentarz usunięty.
 • Jeździsz zgodnie z przepisami (gość)

  Jeździsz zgodnie z przepisami to niemasz się oco martwić.Proste

 • Jeździsz zgodnie z przepisami (gość)

  A tu zaraz Pis jest bee. W Irlandi w ciągu 3 lat nie można przekroczyć 12 punktów.

 • Nikt (gość)

  Najlepiej zabrać prawko a czy taki łach jak policjant Ci wydawał to prawko. Im zabrać prawko za byle co ale jak taki prawy łach jak policjant łamie przepisy przecież to nie możliwe oni są dobrymi snajperami a kierowcami to już nie wspomne. Banda złodzieji!!!

 • grey (gość)

  panowie wolniej a yanosik napewno nie zaszkodzi. Wszyscy na tym skorzystamy

 • Jaaa. (gość)

  Witam za co mogą zatrzymać prawko po za alkocholem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości