Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zbyt dużo na rekompensaty?

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Arkadiusz Ławrywaniec Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził wątpliwości co do mechanizmu wypłaty rekompensat dla koncesjonariuszy autostrad.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził wątpliwości co do mechanizmu rekompensowania koncesjonariuszom autostrad strat z tytułu zwolnienia właścicieli samochodów ciężarowych z opłat za przejazd.

 

Zdaniem UOKiK istnieje możliwość, że proponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym „mogą spowodować przekazanie koncesjonariuszom środków przewyższających Fot. Arkadiusz Ławrywaniec wartość przychodów przez nich utraconych. Oznaczałoby to niedozwoloną pomocą publiczną dla tych przedsiębiorców”.

 

Konieczność zniesienia opłat za przejazd autostradami przez samochody ciężarowe wynika z przepisów Unii Europejskiej. Obowiązek wykupienia karty opłaty drogowej tzw. winiety i jednoczesnego płacenia za przejazd autostradą jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Ministerstwo Infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiły o pozostawieniu winiet.

 

Zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie opracowanym przez GDDKiA, środki na rekompensaty dla koncesjonariuszy pochodziłyby z opłat winietowych przeznaczanych na remonty dróg krajowych. Generalna Dyrekcja zaplanowała przekazanie 330 mln zł rocznie. To większość z przewidywanych na 2005 r. 460 mln zł wpływów z opłat winietowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • DT (gość)

    I tak wszystko dąży do tego, że drogi niższej kategorii będą zapchane, a autostrady tylko dla zamożnych. Pospólstwo niech jeździ pociągiem. Swoją drogą niezła kasa musiała pójść za sprywatyzowanie publicznych dróg.

  • Jack (gość)

    KOLEJNY SKOK NA KASĘ ! Najpierw dostali od nas gotową autostradę Konin-Września, potem kasę z budżetu na jej remont (z której nie wszystko poszło na remont) a teraz mamy im jeszcze dopłacać bo im brakuje na życie. Granda w biały dzień. Kwas i spółka tylko wszystko dzialą i rozdają oczywiście w ramach klubu SLD. Oj nigdy tutaj dobrze nie będzie bo zawsze bedzie mało i mało kasy do rozdawania.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości