Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Zdalna kontrola auta. Tak działa nowe urządzenie!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Nowe narzędzie do walki z przypadkami ingerencji w tachograf jest już w rękach pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Jako pierwsi w Polsce będą wykorzystywać urządzenie do zdalnej kontroli tachografu. 

Fot. GITD Nowe narzędzie do walki z przypadkami ingerencji w tachograf jest już w rękach pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Jako pierwsi w Polsce będą wykorzystywać urządzenie do zdalnej kontroli tachografu.

Nowe narzędzie do walki z przypadkami ingerencji w tachograf jest już w rękach pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Jako pierwsi w Polsce będą wykorzystywać urządzenie do zdalnej kontroli tachografu. 

Fot. GITDW punkcie kontroli znajdującym się przy Punkcie Poboru Opłat Rusocin, na autostradzie A1 inspektorzy WITD z Gdańska zaprezentowali funkcjonalności urządzenia do zdalnej kontroli tachografów cyfrowych.

Zgodnie z unijnym prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Rozwiązanie to umożliwia instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu przeprowadzić skuteczną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC  (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku jest pierwszą jednostką kontrolną w Polsce, a trzecią w Europie, na wyposażeniu której znajduje się urządzenie do odczytu danych z tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki do kontroli. Zakup wyposażenia kontrolnego został w całości sfinansowany z budżetu wojewody pomorskiego.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Adam (gość)

    Jakie nowe ? Przy "legalizacji" tachografów 4 generacji używałem tych urządzeń 2 lata temu. Firma wydała ok 15 tyś zł na urządzenia i wychodzi że niepotrzebnie. Dzisiaj są dużo tańsze i jak wynika drogówka dopiero ich zaczyna używać. Taki kraj.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości