Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?

Data publikacji: Autor: Policja.pl

Fot. Tomasz Hołod Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta.

Za oknem mglisto, ciemno i deszczowo. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe, co należy uwzględnić wsiadając za kierownicę. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?

- Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami – wyjaśnia asp. Tomasz Szypczyński, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. - Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem – dodaje kierownik piskiej drogówki. - Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne? Nowe wyniki testów zderzeniowych
Testujemy nowego Volkswagena Polo
Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

- Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - apeluje asp. Szypczyński. - Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.

Zasady bezpieczeństwa

Podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa.

- Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku - przypomina kierownik piskiej drogówki. - Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać policję – dodaje asp. Szypczyński.

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

Polecamy: Nowe Volvo XC60

Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę można mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Należy pamiętać, że wierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinno się również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.

Pamiętajmy zatem, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze – apelują policjanci

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ciekaff (gość)

    Po potraceniu zwierzyny należy powiadomić 112 ! Kiedy operator Nas wyśmieje lub skieruje do innych służb NALEŻY MU PRZYPOMNIEĆ odpowiedzialność karną z Ustawy o ochronie zwierząt...wtedy cisza jaka następuje w słuchawce jest bezbłędna ! Są operatorzy którzy do zwierzaka kierują zespół Ratownictwa Medycznego. Wy spełniliście wymagania wspomnianej Ustawy , On też. Ma to kolosalne znaczenie w sytuacji kiedy Policja uzna Waszą winę ; a jest tak zawsze kiedy obszar jest oznakowany. Nie dość że remontujecie pojazd za własną kasę to jeszcze właściciel zwierzyny np.Nadleśnictwo ma w pełni prawo domagać się od Was odszkodowania za utracone zwierzę i nie podjęcie działań w celu zminimalizowania skutów obrazeń zwierzęcia. Zanim Ktoś wyśmieje mój wpis niech się zapozna z przepisami.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości