Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Zdjęcie do prawa jazdy. Jaki ma mieć format, jak musi wyglądać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Jakubowski O tym jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy mówi rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Do wniosku o wydanie prawa jazdy należ załączyć m.in. zdjęcie. Kolorowa fotografia o wymiarach 35 × 45 mm musi być wykonana na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry. Zdjęcie powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80 proc. fotografii. Wyraźnie muszą być pokazane oczy, zwłaszcza źrenice. Rozporządzenie precyzuje, że wzrok ma być skierowany na wprost, a oczy nie mogą być przysłonięte włosami. Rozporządzenie wymienia także konieczność zachowania naturalnego wyrazu twarzy i zamkniętych ust.

Osoba na fotografii powinna być ukazana w pozycji frontalnej, czyli przodem do obiektywu, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Przewidziano jednak wyjątki. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.

Redakcja poleca:

Filtr cząstek stałych. Planowane kary za usuwanie DPF
Prawo. Duże zmiany dla kierowców
Sposób na tańsze naprawy pojazdów

Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Fot. Grzegorz Jakubowski
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fot. Grzegorz Jakubowski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • biker (gość)

    Zrobione aparatem cyfrowym zdjęcie należy wywołać na analogowym papierze, aby w urzędzie mogli je zeskanować (czyli przekształcić znów na cyfrowe) i wysłać cyfrowy plik do producenta prawa jazdy (tak samo dzieje się z dowodami osobistymi). Absurd. Witamy w XIX-wiecznym kraju.

  • Justyna (gość)

    Cenne informacje dla zdających ten egzamin.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości