Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Zdjęcie z fotoradaru? Nie bój się, bo mandatu raczej nie zapłacisz

Data publikacji: Autor: Paweł Pawlik

 Zdjęcie z fotoradaru nie zawsze oznacza mandat

Fot: ARC Fotoradary zarządzane przez GITD zrobiły w 2013 roku 2,5 mln zdjęć. Ale tylko co 10. oznacza mandat. Kiedy zdjęcie z fotoradaru automatycznie nie oznacza mandatu? Oto przykłady.

Zdjęcie z fotoradaru nie zawsze oznacza mandat: Zdjęcie z fotoradaru nie zawsze oznacza mandat

Fot: ARC

370 stacjonarnych fotoradarów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego straszy kierowców w całej Polsce. Teoretycznie każde zdjęcie, które wykonują, powinno się kończyć mandatem. Rzeczywistość jest bardziej łaskawa. Większość kierowców, którym fotoradar zrobił zdjęcie, może spać spokojnie. Tylko co dziesiąte zdjęcie kończy się w praktyce wystawieniem mandatu. Skąd taka różnica? Powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Zrobione zdjęcie nie oznacza automatycznie ściągnięcia, a nawet wystawienia mandatu, bo GITD nie wie, na kogo adresować swoje mandaty.

Jak przyznają w GITD, kierowcy nauczyli się sprytnie omijać karę, ignorując przychodzącą korespondencję. Właściciel auta, które zostanie zarejestrowane przez fotoradar, dostaje formularz, w którym ma do wyboru trzy opcje: może przyznać się do winy, wskazać inną osobę prowadzącą pojazd, albo odmówić przyjęcia mandatu. Według danych prezentowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, nawet 40 proc. kierowców nie odpowiada na wezwanie, tym samym nie dostaje też punktów karnych i unika innych konsekwencji, takich jak np. zatrzymanie prawa jazdy.
 
Jak zauważa Łukasz Majchrzak z GITD, to nie "ankiety" powodują słabą ściągalność mandatów.

- Czynników jest wiele. Przedstawialiśmy nasze stanowisko w tej sprawie. Kierowcy wykorzystują luki w prawie, a problem z wystawieniem mandatów dotyczy przede wszystkim samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych i tego, że zdjęcia są nieczytelne - tłumaczy Majchrzak.

Nieodbieranie korespondencji to niejedyny powód kiepskich wyników w ściąganiu należności od kierowców jeżdżących za szybko. Według raportu NIK, w działaniu masztów GITD jest wiele nieprawidłowości. Inspektorat nie nadąża z przetwarzaniem wszystkich zdjęć z fotoradarów, co sprawia, że kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość nie otrzymywali mandatów w ogóle lub są one spóźnione (GITD nie nałożył 72 tys. kar o szacunkowej wartości ok. 19,5 mln zł). Największe opóźnienie sięgało ponad 200 dni.

"Dopuszczenie do przedawnienia karalności ponad 11 tys. wykroczeń ujawnionych przez GITD,  skutkowało niewykonaniem dochodów budżetu państwa w wysokości szacowanej na ponad 2,5 mln zł"-  można przeczytać w raporcie NIK.

Na tym jednak nie koniec kłopotów Inspektoratu. Fani szybkości zyskali bowiem niespodziewanego sprzymierzeńca w postaci... Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z 12 marca tego roku, wezwania alternatywne, czyli te, w których kierowca musi wskazać winowajcę, są wysyłane bez podstawy prawnej.

Według Tomasza Parola, prawnika i szefa portalu 3obieg.pl, wyrok ten oznacza, że każdy, kto otrzymał takie wezwanie, ma prawo je wyrzucić do kosza i nie może być ukarany. Natomiast każdy już ukarany mandatem lub grzywną sądową, może od dzisiaj upomnieć się o unieważnienie kary, o zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy, o zwrot punktów i o odszkodowanie czy zadośćuczynienie.

- Jeśli właściciel lub posiadacz pojazdu nie wskazał użytkownika, bo nie pamiętał, komu powierzył pojazd w danym dniu i o danej godzinie, lub nie wiedział, kto nim kierował, nie można mu przypisać jakiejkolwiek winy, nawet nieumyślnej. A bez winy nie ma wykroczenia - wzdycha Tomasz Parol.

źródło: Dziennik Zachodni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bryan (gość)

  Ja się nie boję bo stosuję "PIEPRZYĆ FOTORADAR" i ani złamanego grosza do budżetu z mandatów.

 • Bernard S. (gość)

  bryan , jesteś przestępcą uciekinierem, skoro złamałeś prawo, i jeszcze unikasz kary. Jesteś żałosnym dnem skoro się tym dumnie chełpisz. A mój komentarz do ustawodawców: takie kulawe prawo które pozwala cwaniakom na unikanie odpowiedzialności jest poprostu nie fair w stosunku do uczciwych obywateli. Ci co grzecznie zapłacą mandaty to ok, a reszta Was nie interesuje. Poprostu nie fair...

 • sebo (gość)

  kiedy się nauczą jeździć bezpiecznie, a nie piracić na drogach, a aplikacje typu yanosik mają być prewencja, a nie zachęta do przekraczania prędkości.

 • RYSIO 1144 (gość)

  Własnie dostałem "do wypełnienia " formularz z GITD. Miejscowość -NIEWIEŚCIN. Z zasady gdy widzę białą tablicę ( a do tego informację o fotoradarze),ściągam nogę z gazu , jeśli potrzeba- wyhamowuję.Tak też (zapewne) zrobiłem przejeżdżając przez TĄ miejscowość.Minąłem skrzyżowanie , przejechałem jeszcze kawałek,skończyły się zabudowania,jeszcze kawałek i widząc znak 'koniec terenu zabudowanego' zacząłem przyspieszać i najprawdopodobniej wtedy radar mnie "ustrzelił".TO JEST ZDZIERSTWO , przecież nie da się momentalnie zwolnić z 90 do 70 i 50 a potem przyspieszyć z 50 do 90.Polecam UWAŻAJCIE NA "NIEWIEŚCIN" - DK 5 ,między,Bydgoszczą a Świeciem. Z poważaniem R.S.

 • RYSIO 1144 (gość)

  Nie dodałem, że zdjęcie ze zdarzenia możesz zobaczyć DOPIERO W SĄDZIE.

 • KAJTEK (gość)

  Mama pytanko przyszedł mi mandat z GITD. z 1 .05 2014, dziś 2.07.14 bez fotki i mam podać kto kierował nie pamiętam ? ! . To jest w Dąbrowie ul. Wrocławska , łykli samochód od tyłu i co radzicie , rzekomo 43 za szybko . ta gafa to 300 zł i 8 pk. ktoś pomorze , doradzi ma doświadczenie ? z góry dzięki niech sami siebie okradają pozdrawiam

 • Gelus (gość)

  Kajtek czytaj ze zrozumieniem tekst: Zgodnie z wyrokiem TK z 12 marca tego roku, wezwania alternatywne, czyli te, w których kierowca musi wskazać winowajcę, są wysyłane bez podstawy prawnej. Według Tomasza Parola, prawnika i szefa portalu 3obieg.pl, wyrok ten oznacza, że każdy, kto otrzymał takie wezwanie, ma prawo je wyrzucić do kosza i nie może być ukarany.

 • jejo (gość)

  Brawo Bryan "pieprzyć fotopstryczki" :) A ty Bernardzie S widzę że jesteś starym burakiem pewnie emerytowanym ormowcem :) :) :)

 • nie załatam dziury budżetowej (gość)

  Wczoraj dostałem wezwanie GITD do wskazania osoby kierującej rzekomo moim autem w Gorzowie w lipcu. Nie wiem czy to na pewno ja. Nie ma zdjęcia auta. Nie zapłacę ani grosza. Zamierzam zignorować wezwanie i zobaczymy czym będą mi grozić i czy w ogóle to zrobią...

 • Anka (gość)

  Właśnie dzisiaj uprzejma sąsiadka powiadomiła mnie, że odebrała dla mnie polecony jak się okazało pozdrowienia z GITD na kwotę 200 zł . Nie ma zdjęcia nie wiem kto prowadził auto bo na wakacje pożyczyłam samochód i co... kogo mam wskazać? zapłacić ,zignorować, napisać wyjaśnienie? ratunku!!

 • tomek do anki (gość)

  Nie przejmuj się, tzw. "raport" został wysłany bezprawnie (Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca b.r. - na stronie TK). Wyrzuć do kosza, napij się wina, weź kąpiel i zajmij się wreszcie swoim facetem.

 • antek (gość)

  yanosik wymyślił coś takiego jak DARMOWY generator wniosków :) Dostałem wezwanie za złe parkowanie od straży miejskiej, jestem ciekaw czy uda się anulować. Teraz pewnie ludzie będą się rzucali.

 • Karolina (gość)

  Dostałem awizo dwukrotnie .Poszedlem na poczte odebrac to dowiedzialem sie ,ze korespondencja z ITD(pewnie sprawy mandatowe fotoradar) na awizie bylo pouczenie,ze dwukrotnie nie odebranie korespondencji zaliczone jest jako prawidłowo doreczone i co mam zrobic,prosze o pomoc.

 • Karolina (gość)

  A dodaje,ze poczta odeslala korespondencje do ITD

 • krzycho (gość)

  tez mam takie zapytanie , odbierać czy nie ?

 • Tomek (gość)

  Ponawiam pytanie. Jak sytuacja po regulacjach w 2016r?

 • Rownież ponawiam jak to teraz wyglada? Dostalem fotke na czerwonym (gość)

  p44

 • wqrw (gość)

  Do Bernard S - kolego jak jesteś taki pro prawo to walcz o reparacje powojenne od Niemców - a nie ludzi pouczasz jak mają ich napadać bandyci farbowani - bo już jeden gorliwy bolek wystarczy !

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości