Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Zdrowie w prawie

Data publikacji: Autor: pim

W najbliższym czasie mogą ulec zaostrzeniu badania lekarskie, jakim poddawani są kandydaci na kierowców. Może także będzie trzeba poddawać się badaniom psychologów.

W projekcie ustawy o kierujących jest mowa m.in. o bardziej intensywnych badaniach lekarskich. Zdaniem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, obecnie prawo jazdy otrzymuje wiele osób, których stan zdrowia jest zagrożeniem dla innych kierowców. Postępując według dzisiejszych przepisów lekarz nie jest w stanie wykryć wielu schorzeń, które mają znaczenie dla sprawności kierowcy. Musi zdać się na uczciwość pacjenta. Projekt ustawy zakłada opracowanie specjalnej ankiety, którą musiałby wypełnić każdy kandydat na kierowcę. Między innymi na jej podstawie lekarz określałby zdolność do prowadzenia pojazdów. Wypełniający ankietę podlegałby rygorom odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (w tym wypadku dotyczących jego stanu zdrowia). Także pod groźbą odpowiedzialności karnej kierowca musiałby zgłaszać we właściwym starostwie powiatowym zmiany w stanie zdrowia, w zakresie objętym ankietą.

Krajowa Rada BRD chce także, by kierowcy przechodzili również przez badania psychologa. Zdaniem Macieja Wrońskiego byłaby to próba zmniejszenia narastającej na naszych drogach agresji. Na razie jeszcze niewiele państw rozpatruje takie rozwiązania. Badania zakrojone na skalę podobną do przewidywanej przez projekt ustawy przeprowadza się na razie tylko w Hiszpanii.

"Psychologiczny" nadzór nad kierującym nie ograniczałby się tylko do badań. Gdyby kierowca przekroczył 12 punktów karnych (lub popełnił pierwsze wykroczenie) otrzymywałby list z ostrzeżeniem. Po przekroczeniu limitu 24 punktów nie stawałby do egzaminu, jak to ma miejsce teraz, ale musiałby brać udział w specjalnym kursie reedukacyjnym. Jeżeli w ciągu 5 lat od przekroczenia limitu zrobiłby to ponownie - traciłby prawo jazdy i musiałby drogę do uprawnień zaczynać od samego początku. Kierowcy prowadzący samochody po alkoholu lub środkach odurzających byliby dodatkowo kierowani na kurs reedukacyjny w zakresie profilaktyki przeciwalkoholowej. Taki, zacznie bardziej dokuczliwy niż dziś, wachlarz działań miałby lepiej niż obecnie korygować nieprawidłowe zachowanie w ruchu drogowym.

Maciej Wroński, konsultant Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
- Badania psychologiczne mają skoncentrować się na badaniu profilu osobowości, dojrzałości, skłonności do agresji. Ludzie siadając za kierownicę często zaczynają być bardzo agresywni. Miałem już okazję widzieć np. kierowców opluwających innych, kopiących w drzwi aut, których kierowcy czymś im "podpadli".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • makuch (gość)

    czy gluchy moze otrzymc prawojazdy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości