Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Żeby byli trzeźwi

Data publikacji: Autor: Michał Gigołła

Fot. Michał Gigołła: Pomysł urzędników chwalą szykująca się do egzaminu na prawo jazdy Ewelina Misiec z Oławy oraz jej instruktor Marek Rokicki. Szkoły nauki jazdy z Oławy będą przestrzegały przyszłych kierowców przed prowadzeniem po pijanemu. Kursantów czekają dodatkowe wykłady.

Zapłaci za nie miasto

 

Tylko w czasie minionego weekendu oławscy policjanci zatrzymali ośmiu pijanych kierowców.

– Siadają nie tylko za kółkami aut. Coraz częściej zatrzymujemy nietrzeźwych rowerzystów. W ostatnią sobotę złapaliśmy także pijanego traktorzystę – mówi Alicja Jędo z oławskiej policji.Fot. Micha³ Gigo³³a: Pomys³ urzêdników chwal± szykuj±ca siê do egzaminu na prawo jazdy Ewelina Misiec z O³awy oraz jej instruktor Marek Rokicki.

 

Urzędnicy z magistratu mają pomysł, jak z tym walczyć. W mieście rusza pilotażowy program, przygotowany przez specjalistów z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. O skutkach prowadzenia po pijanemu psychologowie na wykładach będą mówić przyszłym kierowcom, szykującym się do egzaminów na prawo jazdy.

 

W wybranych szkołach nauki jazdy kursanci będą mieli o jedną godzinę zajęć teoretycznych więcej. Spotkania będą obowiązkowe.

– W czasie wykładów opowiemy, do czego może doprowadzić kierowanie samochodem po kieliszku i kiedy można bezpiecznie usiąść za kierownicą – zapowiada psycholog Aleksandra Szulejko. – Kursanci dowiedzą się też, jakie prawne konsekwencje czekają ich po takim czynie. Mogą przecież spędzić w więzieniu nawet dwa lata – dodaje.

 

Na zakończenie kursu każdy dostanie też specjalny licznik trzeźwości. – Pozwala on na obliczenie stężenia alkoholu we krwi po wypiciu określonej ilości alkoholu – mówi Szulejko. – Niektórym kierowcom wydaje się, że po jednym piwie czy kieliszku wódki można prowadzić bez żadnych konsekwencji. A tak wcale nie jest – zaznacza.

 

– Na razie program rozpoczęliśmy na bardzo małą skalę w jednym z ośrodków nauki jazdy. Za kilka dni dostaniemy jednak z Warszawy odpowiednie materiały i wtedy podobne wykłady będziemy mogli organizować w większości oławskich szkół dla kierowców – mówi Władysław Mondzelewski, naczelnik wydziału profilaktyki uzależnień oławskiego magistratu. – W przyszłości chcemy zorganizować podobne zajęcia także dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy, bo zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu – zapowiada.

 

Na razie podobne programy Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła pilotażowo tylko w kilkunastu polskich miastach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości