Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół PolSl Racing pracuje nad bolidem do zawodów Formuły Student

(mm)
Członkowie zespołu PolSl Racing z Politechniki Śląskiej w Gliwicach odliczają już czas do sierpniowych zawodów Formuły Student. Widać coraz więcej efektów ich pracy. Zostały dokonane ostateczne poprawki projektu poszycia. Znany jest także wygląd i docelowe osiągi bolidu. Prócz oczekiwanych właściwości aerodynamicznych, poszycie charakteryzuje także estetyczna sportowa stylizacja. Zainspirowana kształtami kultowych bolidów z dawnych lat karoseria została wzbogacona o nowoczesny, nieco agresywny design.
Fot.  PolSl Racing
Fot. PolSl Racing

Pojazd będzie miał 3 metry długości, 1,5 metra szerokości oraz 1,25 metra wysokości przy wadze zaledwie 250 kg. Planowaną jednostką napędową jest 120 konny silnik z Hondy CBR 600, który powinien rozpędzać bolid do 100km/h w zaledwie 4 sekundy! Ci młodzi ludzie pragną stworzyć najszybszy pojazd studencki w Polsce, a może nawet na świecie! Do procesu produkcyjnego poszycia wszystko jest już gotowe. Dzięki wsparciu firm C-L i KauPoSil proces wytwórczy może rozpocząć się lada moment.

Zespół PolSl Racing zaszedł w swoich pracach już bardzo daleko, jednakże wciąż wiele zależy od wsparcia z zewnątrz. Młodzi ludzie nie są w stanie sfinansować wszystkiego. Wciąż potrzebują m.in. jednostki napędowej, felg i opon, elementów elektroniki, a także wyposażenia kierowcy, dlatego też studenci nieustannie poszukują firm, które gotowe są pomóc w realizacji tego ambitnego projektu. Są otwarci na wszelkie formy współpracy – wsparcia merytorycznego, finansowego, jak również poprzez dostarczenie niezbędnych komponentów.

– Obecnie nasz zespół znajduje się w punkcie przełomowym – znaczną część prac mamy już za sobą, jednakże, aby ruszyć dalej potrzebujemy zewnętrznego bodźca – relacjonuje Magdalena Bąk, rzecznik prasowy PolSl Racing. Studenci doskonale zdają sobie sprawę z presji czasu, która wcale ich nie przeraża, ale wręcz motywuje do pracy na jeszcze większych obrotach. Jednocześnie są świadomi, że bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie osiągnąć zamierzonych celów.

Zmagania odbędą się w dniach 29.08-01.09 na torze Riccardo Paletti pod Modeną. Tam studenci z koła naukowego PolSl Racing będą rywalizować z najlepszymi uczelniami technicznymi z całego świata. Celem zawodów jest zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie bolidu. Nie bez znaczenia jest także aspekt marketingowy i ekonomiczny przedsięwzięcia. Dzięki imprezie studenci mają szansę zostać zauważeni przez przedstawicieli największych koncernów motoryzacyjnych, a kwintesencją zawodów jest idea wspierania rozwoju myśli technicznej. Prezentowany jest projekt oraz oceniane jest podejście inżynierskie, innowacyjność oraz kreatywność. Ocenie podlegają koszta i cały biznesplan obejmujący m.in. analizę rynku na poczet potencjalnej sprzedaży. Dodatkowo sprawdzana jest także zgodność pojazdu z regulaminem i wymogami bezpieczeństwa. Część dynamiczna obejmuję jazdę po ósemce, badanie przyspieszenia skonstruowanego pojazdu, sprint, a także wykonywane są 22 okrążenia po torze, które mają sprawdzić jego wytrzymałość i zużycie paliwa. 

Koło naukowe PolSl Racing działa od 2012 roku na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jednym z jego zadań jest realizowanie pasji studentów związanych z szeroko pojętą motoryzacją.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty