Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zgłoszenie sprzedaży auta. Można zapłacić nawet 1000 zł kary

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Na zgłoszenie kupna albo sprzedaży samochodu przewidziano 30 dni. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości od 200 do 1000 zł. Okazuje się, że niekiedy dotrzymanie terminu jest mało realne.

Zgłoszenie sprzedaży auta. Chaos w urzędach

Większość wydziałów komunikacji  z powodu trwającej pandemii nie planuje wstrzymania obsługi osób chcących zarejestrować pojazd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na umówioną wizytę w wydziale komunikacji trzeba będzie poczekać.

Niektóre urzędy wystawiają urny, do których interesanci mogą wrzucać wypełnione dokumenty, aby następnie osobiście albo korespondencyjnie odebrać decyzje i dowody rejestracyjne.

Inne wydziały komunikacji umożliwiają zapisy przez internet, ale nowe terminy pojawiają się np. o północy i błyskawicznie znikają.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Istotną informacją dla handlarzy jest, że w wielu urzędach jeden numerek pozwala na załatwienie tyko jednej albo dwóch spraw

Co zrobić kiedy kolejka w urzędzie jest zbyt duża?

Jeśli chodzi o zgłoszenia kupna i sprzedaży samochodów, to w przypadku braku innej możliwości, należy wysłać informację do urzędu – np. listem poleconym.

W przypadku rejestracji samochodu, przy braku innej możliwości, można także zażądać wyznaczenia terminu wizyty w urzędzie za pomocą listu poleconego.

Od ewentualnych kar – jeśli opóźnienie wynika z wydłużonych terminów umawiania wizyt – można się odwoływać. W przypadku otrzymania kary w sytuacji, gdy wina leży po stronie urzędu, pozostaje powództwo cywilne.

Zgłoszenie sprzedaży auta. Czy można to zrobić przez internet?

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu można załatwić przez rządową platformę ePUAP. Potrzebny jest profil zaufany. Okazuje się, że w wielu przypadkach system zawiera błędy i w rezultacie i tak konieczna jest wizyta w urzędzie.

Jeśli już komuś uda uporać się z działaniem systemu ePUAP, może zgłosić sprzedaż auta online, ale pod warunkiem, że kupujący nie zdąży wcześniej pojazdu zarejestrować.

Zgłoszenie można zrobić także poprzez formularz dostępny na stronach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Tutaj też potrzebny jest profil zaufany, ale właściciele aut informują, że system jest bardziej intuicyjny i działa stabilnie.

Zobacz także: Tak prezentuje się Rolls-Royce Cullinan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • OBYWATEL (gość)

  Jak zwykle, administracja i głupie przepisy zawiniły, a ty człowieku płacz i płać. Kiedy to się wreszcie zmieni? Jeszcze lepiej postępują firmy ubezpieczeniowe. Żądają od zvywcy pojazdu szczegółowych danych osobowych nabywcy. A co z RODO?! Zmuszają obywatela do naruszenia prawa!

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Masz rację (gość)

  Potwierdzam

 • Prawda (gość)

  Potwierdzam

 • St (gość)

  Co za pierdoły piszecie. Zgłaszam online, wszystko działa bez problemu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości