Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zielone tablice rejestracyjne. Co oznaczają?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Ministerstwo Infrastruktury Regulacje obowiązujące od połowy 2019 roku mają sprawić, że dealerzy samochodowi będą mogli przeprowadzać jazdy testowe bez konieczności zgłaszania każdego pojazdu w urzędzie.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów jest starosta. Litery i cyfry na nowych tablicach są w kolorze zielonym na białym tle.

Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Po zmianach możliwe jest użycie obowiązującej przez rok jednej rejestracji dla wielu pojazdów. Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia, a w przypadku jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, taki blankiet będzie ważny 6 miesięcy.

Zobacz także: Czy policjant musi pokazać legitymację podczas kontroli?

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić maksymalnie 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, natomiast za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta, czyli osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Jak to działa w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice.

Profesjonalna rejestracja. Opłaty

 • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł.
 • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.
 • Za wydanie tablic rejestracyjnych:
  • kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł,
  • profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł,
  • profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł.
 •  Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • tola (gość)

  wielka szkoda, że nie dotyczy to sprzedających samochody używane, zajmujących się przecież zawodowo tym tematem, ale to chyba długo nie będzie normalne...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości