Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Zima zaskoczy drogowców?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news 2 500 tysiąca pojazdów, w tym pługi, solarki, pługi wirnikowe czy unimogi. Do tego zgromadzone 500 000 ton soli w całej Polsce. Tak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest przygotowana na przyjście zimy.

Fot. TVN Turbo/x-news  - Jesteśmy w pełni przygotowani zanim zima jeszcze nadejdzie - zaznacza Jan Krynicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podreśla, że do dyspozycji jest 2 500 pojazdów takich jak pługi, solarki, a także pługi wirnikowe.

Substancje do posypywania dróg głównie oparte są na soli, a także na piasku. Jan Krynicki podkreśla, że to że nie ma śniegu na drogach nie oznacza, że sól nie jest wykorzystywana. Sół używana jest zazwyczaj do tego, aby nie było gołoledzi, ale stosowana jest także prewencyjnie zanim jeszcze nadejdą opady śniegu.

Zobacz także: Czym jest HEMI?

Roboty związane z odśnieżaniem i likwidacją śliskości wykonywane są co do zasady przez wykonawców, wyłonionych w drodze przetargów, z którymi oddziały GDDKiA zawarły umowy na utrzymanie całej sieci, w tym również na dostawę materiałów i sprzętu, na którym montowane są specjalistyczne urządzenia do zimowego utrzymania dróg m.in. pługi odśnieżne, solarki. Mogą być też wykorzystywane równiarki, spycharki, ładowarki wynajęte od wykonawców.

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA w zakładce "Serwis dla kierowców". Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są także pod całodobowym numerem Informacji  Drogowej GDDKIA 19 111.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości