Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Zimowe opony - jak wybrać

Data publikacji: Autor: (mg)

Nagły spadek temperatury w ubiegłym tygodniu spowodował, że przed serwisami samochodowymi ustawiły się kolejki kierowców chcących wymienić w swoich autach letnie opony na zimowe.

Chętnych do wymiany kompletu ogumienia na "zimówki" jest z roku na rok coraz więcej i trudno się temu dziwić. Kto raz spróbował jazdy na oponach zimowych, nie myśli już o stosowaniu ogumienia wielosezonowego. Jeżeli temperatura utrzymuje się poniżej 6-7 stopni Celsjusza śmiało możemy udać się do serwisu.

- Przełom października i listopada to w naszym klimacie najlepszy okres na zamianę ogumienia w samochodzie - tłumaczy Tomasz Kuraś ze sklepu motoryzacyjnego Norauto w Gdańsku. - Chociaż pogoda bywa u nas niestabilna nie należy się obawiać, że po zamianie opon nagle się ociepli i jazda na "zimówkach" stanie się nieekonomiczna. Nieznaczny wzrost temperatury o kilka stopni nie wyklucza możliwości eksploatacji wyposażonego w nie auta.

Nie zapomnijmy też o wymianie opon na zimowy komplet, jeżeli planujemy w najbliższym czasie dłuższą podróż. W niektórych rejonach Polski niskie temperatury utrzymują się już od kilkunastu dni, a na drogach możemy już natknąć się na śnieg. Lepiej być więc przygotowanym na różne warunki podróży.

Jak wybierać opony
Decydując się na kupno opon do naszego samochodu stajemy przed wyborem pomiędzy wyrobami zagranicznych i krajowych producentów, oponami o różnym kształcie bieżnika i różnych właściwościach.

Obecnie można dostać ogumienie polskiej produkcji o właściwościach nieodbiegających od wyrobów znanych zachodnich potentatów branży oponiarskiej. Wybór asortymentu jest ogromny, a decyzja, na wyrób którego producenta się zdecydować podyktowana jest często opinią zaprzyjaźnionych kierowców, reklamą lub po prostu przyzwyczajeniem. Jednak dużo ważniejszą kwestią przy dokonaniu zakupu jest odpowiednie dopasowanie opon do samochodu, który używamy. Pomogą nam w tym oznaczenia rozmiaru, indeksy prędkości i nośności, a także rodzaj zastosowanego w oponie bieżnika.

Na co zwrócić uwagę kupując opony:

  • Podstawową kwestią jest oczywiście rozmiar. Zajrzyjmy do instrukcji obsługi samochodu, by poznać szczegóły. Niektórzy producenci zalecają, by opony zimowe były o jeden rozmiar mniejsze niż letnie, gdyż na śliskiej nawierzchni daje to nieco lepszą przyczepność. Głosy specjalistów są jednak w tej kwestii podzielone, dlatego możemy zdecydować się na taki sam rozmiar jak opon letnich.
  • Opony mają różny kształt bieżnika - kierunkowy lub asymetryczny.. Opona kierunkowa ma z góry przewidziany przez producenta kierunek toczenia się. Daje to dobre efekty podczas jazdy po śniegu, zwłaszcza podczas rozpędzania samochodu. Opona asymetryczna daje lepszą przyczepność w czasie jazdy na zakrętach.
  • Bardzo istotne jest dobranie opon o odpowiedniej wartości indeksu . Wyróżnia się indeksy prędkości informujące o maksymalnej bezpiecznej prędkości, jaką można osiągać używając konkretnych opon oraz indeksy nośności. Oprócz tego, oznaczenie opon zawiera dane na temat jej szerokości, przekroju, średnicy obręczy.
Przede wszystkim wymiar
Lech Kraszewski, właściciel firmy Kralech
- Kupując nowe opony powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar opony, jej właściwości i markę. Niektórzy specjaliści radzą by stosować ogumienie zimowe o mniejszym rozmiarze niż letnie, jednak ja bym osobiście nie polecał takiego rozwiązania. To dobry sposób w klimacie, w którym podczas zimy występuje dużo głębokiego śniegu. Tymczasem zimową porą na naszych drogach jest więcej wody i błota niż śniegu. Należy też pamiętać, aby bezwzględnie wymieniać cały komplet opon - poruszanie się samochodem wyposażonym, na przykład w dwie letnie i dwie zimowe opony, jest niedopuszczalne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Leadrio

    ciekawym ułatwieniem jest korzystanie z systemów on-line, które dopasowują pasujące modele opon do naszego rozmiaru kół... zaoszczędza to sporo czasu, Wybieramy rozmiar, przeznaczenie opon, ewentualnie producenta, i system wyświetli pasujące opony. Wystarczy tylko nieco się znać na oponach, ale jeśli ktoś przeczytał ten artykuł, to da radę:) Edytowany przez moderatora 2012-03-27 11:49

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości