Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Zimowy LPG

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Przemek Świderski: Proporcje między głównymi składnikami LPG powinny się zmieniać w zależności od pory roku. Nie wszyscy producenci tego przestrzegają. W okresie jesiennym i zimowym słyszy się narzekania kierowców samochodów napędzanych LPG na to paliwo. Występują trudności w rozruchu i zwiększone zużycie gazu.

W okresie jesiennym i zimowym słyszy się narzekania kierowców samochodów napędzanych LPG na to paliwo. Występują trudności w rozruchu, zwiększone zużycie gazu i trzeba częściej serwisować instalację. Fot. Przemek ¦widerski: Proporcje miêdzy g³ównymi sk³adnikami LPG powinny siê zmieniaæ w zale¿no¶ci od pory roku. Nie wszyscy producenci tego przestrzegaj±.

 

Gaz używany do napędu samochodów jest mieszaniną propanu i butanu oraz śladowych ilości innych związków chemicznych. Nie powinien zawierać wody, związków siarki i związków polimeryzujących powodujących zanieczyszczenia stałe. Proporcje dwóch głównych składników powinny zmieniać się w zależności od pory roku - latem powinien przeważać butan, zimą zaś propan. Jednak propan jest droższy od butanu i nieuczciwi dystrybutorzy niechętnie zmieniają „letnią proporcję”.

 

Aby uniknąć kłopotów z instalacją bezpieczniej jest zaopatrywać się w LPG na stacjach wiodących koncernów płacąc nieco drożej za produkt o dobrej jakości.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • zielaki (gość)

    W zyciu sie z Tym nie zgodzę ze na markowych stacjach jest dobre Paliwo , w zyciuuuuu. Sam prowadzęstacje gazową i wiem skąd oni zaopatrująsię w gaz i jakie mającisnienia, a jakie mam ja . Dlaczego wszyscy się przekonali do mojej stacji i przyjezdzają tutaj a nie na stacje duzych koncernów

  • Cukieras (gość)

    Popieram tego Pana, nie istotne jest gdzie tankujemy tak naprawde czy na stacjach wiodących najlepszych koncernów czy na stacjach prywatnych tak naprawde zalezy to od tego jaki "transport" gazu trafi do danego dystrybutora. Sam jeżdze samochodem na gaz i czuje "pod pedałem" jaki gaz zatankowałem. Tak naprawde to nie zalezy od nas czy do naszego baku trafi dobry gaz czy gorszej jakości.

  • wirmat@op.pl (gość)

    to dziwnie wygodne co mowicie jeżde już na gazie pare lat staram sie tankowac na stałych wypróbowanych stacjach bo wiem że tam mój vw t4 2.5l mi spali 12 l a jak zatankuje na nowej stacji to wychodzi mi 14l i jeszcze sie nie zdarzyło by na wypróbowanych stacjach lpg był gorszy gas i co dziwne cena jest tam konurencyjna. Z jednym sie zgodzesie że na markowych stacjach gas jest drogi i wcale nie najlepszy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości