Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Złodzieje kradną paliwo prosto z baku. Grozi im jedynie mandat

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Złodzieje kradną paliwo prosto z baku. Grozi im jedynie mandat Ceny paliw idą w górę, a kradzieży benzyny czy oleju napędowego z baków samochodów jest coraz więcej. Jak się chronić?

- Ściągnęli mi całe paliwo z baku - opowiada mieszkanka Bydgoszczy. - Zgłaszają się do nas poszkodowani, ale jeszcze nie określilibyśmy tego plagą - twierdzi Kamila Ogonowska z biura prasowego KWP w Bydgoszczy. Poszkodowani może i nie mówią o pladze, ale ich straty - w zależności od wielkości baku - liczyć mogą i grubo ponad 100 zł. Takiego złodzieja nie jest łatwo namierzyć.

A jednak nawet wtedy, kiedy się uda, trudno mówić o przykładnym ukaraniu. Pod koniec ubiegłego roku na parkingu we Fletnowie (gm. Dragacz w woj. kujawsko-pomorskim) przyłapano dwóch mężczyzn spuszczających paliwo ze zbiornika ciężarówki. Jak podała policja łącznie udało im się ściągnąć 40 litrów oleju napędowego o wartości ponad 200 zł. Sprawcy dostali jedynie mandaty.

W większości nowych modeli samochodów z centralnym zamkiem da się wyłamać klapkę zabezpieczającą wlew. Wystarczy śrubokręt. Korek już coraz rzadziej jest zamykany na kluczyk, kradzież paliwa z baku nie jest technicznie trudna, kierowcy samochodów osobowych powinni zainwestować np. w sitko antykradzieżowe, które kosztuje od 40 do kilkuset złotych.

Bardziej zaawansowane będą elektroniczne kontrolery otwarcia klapy wlewu lub zdjęcia korka z sygnalizacją alarmową. Podobnie jak w przypadku włamania do auta, alarm będzie wył, gdy ktoś zacznie majstrować przy wlewie, ale cena takiego zabezpieczenia zaczyna się od 500-600 zł.

By uniknąć większych strat możemy tankować mniejsze ilości paliwa. Takie, których strata nas zbytnio nie zaboli. Pamiętajmy jednak, że wtedy w baku skrapla się para wodna. Woda może zablokować przewody lub filtr paliwa, zwłaszcza podczas mrozów. Poza tym jazda na rezerwie sprzyja zasysaniu zanieczyszczeń z baku do silnika.

(ak)

Złodzieje kradną paliwo prosto z baku. Grozi im jedynie mandat
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Złodzieje kradną paliwo prosto z baku. Grozi im jedynie mandat

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ASDF (gość)

    Kradną paliwo przebijając zbiornik paliwa nikt się nie bawi z klapkami i korkami dziura w baku 5min i całe paliwo ściągnięte, tak ostatnio mojej mamie ukradli paliwo naprawa 800zł, sprawa zgłoszona na policje zakwalifikowana jako kradzież z włamaniem i uszkodzenie mienia, komendant powiedział że jak ktoś wpadnie na kradzieży paliwa to przybiją mu wszystkie kradzieże w mieście i mama dostanie zwrot poniesionych kosztów, jak ktoś się chce bawić to można założyć zdalny monitoring poziomu paliwa w baku, w razie ubytku przychodzi sms z info, jest szansa na złapanie złodzieja lub założyć sobie osłonę baku z metalu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości