Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Złomowanie auta. Można stracić zwrot składki za ubezpieczenie OC

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Nieuczciwe firmy wykorzystując nieświadomość kierowców, przejmują przysługujący im zwrot składki za ubezpieczenie OC. W ten sposób właściciele złomowanych aut mogą tracić setki złotych.

Fot. Archiwum Zgodnie z przepisami, po przekazaniu samochodu do zezłomowania, jego właścicielowi przysługuje zwrot części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Przykładowo, jeśli w momencie złomowania do końca obowiązywania polisy OC pozostały dwa miesiące, ubezpieczyciel wyliczy wysokość przysługującego zwrotu, biorąc pod uwagę, że z ubezpieczenia korzystano tylko przez 10 miesięcy. Inaczej jest w przypadku sprzedaży auta. Jeśli jego nabywca nie wypowie dotychczasowej polisy, sprzedawcy nie przysługuje zwrot części składki.

Sprawdźmy co podpisujemy

Te przepisy i nieświadomość kierowców sprytnie wykorzystują nieuczciwe firmy, indywidualni nabywcy-cwaniacy i złomiarze. Najpierw oferują klientowi zajęcie się zezłomowaniem auta w zamian za określoną kwotę, a następnie podsuwają do podpisania umowę sprzedaży samochodu, zamiast zaświadczenia o złomowaniu. Gdy już pojazd staje się ich własnością, wypowiadają umowę OC poprzedniego właściciela i złomują lub w inny sposób utylizują auto. W ten sposób mogą sami zgarnąć zwrot składki za niewykorzystany okres polisy OC, a nieświadomy kierowca - stracić kilkaset złotych.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

- Umowa OC i wszystkie prawa i obowiązki z niej wynikające, przechodzą na nabywcę samochodu w dniu zawarcia umowy sprzedaży - dlatego nieuczciwi „złomiarze” dodatkowo zarabiają w ten sposób na starych samochodach, za które właściciele opłacili całą składkę ubezpieczeniową z góry. Jeśli chcemy zezłomować i wyrejestrować auto, a także odzyskać składkę za OC, powinniśmy korzystać z legalnych stacji demontażu pojazdów - podkreśla Dominika Grabek, redaktor naczelna Akademii ubezpieczeń mfind.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mfind

    Wszystko kręci się wokół tego, aby nie skusić się na szybki zysk i przekalkulować czy bardziej opłacalna będzie sprzedaż, czy złomowanie pojazdu + zwrot składki :) Pozdrawiam, Łukasz

  • okradany właściciel (gość)

    w Polsce zdzieranie opłat za posiadanie samochodu trwa w najlepsze! Przez 11 miesięcy w roku jestem za granicą i nie używam swojego samochodu ani ja ani nikt inny, ale nie mogę go wyrejestrować i przestać płacić za nie ubezpieczenie, to jest zwyczajne okradanie!

  • au (gość)

    zlomowanie auta to oszustwo ja swoj stary samochod sprzedalem w czesciah za silnik i skrzynie uzyskalem 2 razy tyle co za caly samochod z wyrejstrowaniem byl klopot ale sie udalo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości