Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Złomowanie pojazdów będzie bezpłatne?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Komisja Europejska domaga się od polskiego rządu zdecydowanych kroków mających na celu zmianę krajowych przepisów dotyczących złomowania pojazdów. Jeśli władze w Polsce nie zmodyfikują przepisów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Fot. Archiwum Polskapresse Powodem tak stanowczej reakcji Komisji Europejskiej jest dyrektywa dotycząca ograniczenia ilości odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zgodnie z zapisanymi w niej regulacjami, oddanie auta do zakładu recyklingu powinno być bezpłatne, zaś kosztami złomowania samochodów mają zostać obarczone firmy zajmujące się ich importem, jak również producenci aut. Wyjątek stanowią sytuacje, w których samochody są dostarczane przez właścicieli bez kluczowych elementów, jak np. silnik.

Tymczasem w Polsce, od kilku już lat obowiązują przepisy, zgodnie z którymi właściciel pojazdu, decydujący się na jego utylizację, musi wnieść opłatę na fundusz środowiskowy w wysokości 500 zł. Ponadto, każdy, kto sprowadza auto z zagranicy, obarczony jest tzw. "podatkiem recyklingowym", na poczet przyszłego złomowania.

W związku z tym, KE rozpoczęła już procedury związane z naruszeniem przez polskie władze unijnego prawa, dając jednocześnie naszemu rządowi 2 miesiące na uregulowanie przepisów. Komisja ostrzegła również, że w przypadku braku reakcji, zgłosi sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Fun (gość)

  Akurat maluch no nie, ale to się niedługo skączy bo maluchy na cenie jusz są ,a druga sprawa że ich mało .

 • emigrand (gość)

  na taki kraj-zielonej?wyspy ryżego gnata tusksa to nasrać!

 • gość 2 (gość)

  Chory kraj za komuny można było wyrejestrować i urzędnika nie obchodziło co ja z tym pojazdem zrobię i po roku znowu go rejestrowałem gdy wyremontowałem. Rząd narusza prywatną własność zmusza do oddania pojazdu kiedy sam powinienem sprzedać na części a resztę na złom bez żadnej biurokracji jak teraz. U Niemca można iść wyrejestrować za jakiś czas zarejestrować a przegląd jest ważny dwa lata a nie rok jak u nas . Solidarnościowe rządy muszą być rozliczone z gnębienia własnego społeczeństwa i do pierdla z cwaniakami bo pora przywrócić normalność w tym chorym kraju

 • Piotr (gość)

  Niestety ale żyjemy w nie przyjaznym kraju jakim jest Polska! Tylko zakazy, nakazy i kary ! Kraj absurdów prawnych! Przepisy cholerni politycy tworzą tylko po to by z obywatelowi na każdym kroku wielokrotnie wyciągać pieniądze z kieszeni! Złodzieje każą nam oddawać naszą własność za którą już zapłaciliśmy i odprowadziliśmy podatek! Np. Nasz samochód który chcemy wyrejestrować, nie możemy go rozebrać na części tylko jesteśmy zmuszani do oddania i zezłomowania go, a za każdy brakujący kilogram wagi tego samochodu jesteśmy zmuszeni do zapłacenia 10zł!!! Ludzie nie raz całe życie pracują na to by mieś coś na czterech kółkach i jeszcze okazuje się że nie możemy tego zatrzymać z sentymentu, bo jesteśmy zmuszani do opłat nawet wtedy gdy go nie używamy!!!

 • zaq (gość)

  Aby wyrejestrować samochód muszę go oddać na złom. W ten sposób kradnie się moją własność. Perfidnie pozbawia się mnie mojego pojazdu . Własnego. Zakupionego za ciężko zarobione pieniądze. Ponieważ potrzebuję silnika od mojego własnego samochodu to aby go mieć muszę go odkupić od złomiarzy. To jakaś paranoja. Ludzie , w jakim kraju ja żyję? Ktoś obcy decyduje o tym co mam zrobić ze swoją własnością. A tak naprawdę to mi ją kradnie . Bo jak nazwać proceder zwany złomowaniem samochodów ? !.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości