Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Zlot zabytkowych samochodów

Data publikacji: Autor: Mateusz Pilarczyk

 Zlot zabytkowych samochodów
Fot:  Grzegorz Dembiński Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli pojawiło się w sobotę na Starym Rynku w Poznaniu. Między autami przeciskały się tłumy poznaniaków chcących obejrzeć z bliska te cuda techniki - w ten sposób zakończył się jubileuszowy 40. Międzynarodowy Poznański Rajd Pojazdów Zabytkowych. Na Starym Rynku w sobotę rozstrzygnięto też dwa prestiżowe konkursy dla właścicieli zabytkowych maszyn.

Uczestnicy jubileuszowego rajdu brali udział w konkursie elegancji o Puchar Prezydenta RP. Bronisław Komorowski z okazji  Zlot zabytkowych samochodów
Fot:  Grzegorz Dembińskijubileuszowego rajdu i 90-lecia Automobilklubu Wielkopolski ufundował specjalny puchar. Nagroda tej rangi nie była dotychczas przyznawana na żadnym innym rajdzie.

Jury po burzliwych obradach wydało werdykt. Zwycięzcami zostali Aldona i Ireneusz Tomyślakowie w samochodzie Aero 30.

- Ta nagroda jest dla mnie wielkim szokiem, mimo że w rajdach jeżdżę od 15 lat. Zdobywaliśmy różne puchary w konkursach elegancji w kraju i za granicą, ale ta nagroda będzie stała na najwyższej półce - zapowiada Ireneusz Tomyślak.

Aero to czeskiej produkcji roadster z 1935 roku. Samochód trafił do rodziny w 1998 roku. Dwa lata zajęło jego restaurowanie - efekt jest olśniewający.

W sobotę zakończyło się również głosowanie w Wyborach Najpiękniejszego Pojazdu Zabytkowego Wielkopolski 2013 zorganizowanych przez "Głos Wielkopolski" we współpracy z Autobomilklubem Wielkopolski.
 Zlot zabytkowych samochodów
Fot:  Grzegorz Dembiński
W głosowaniu czytelników zwyciężył samochód Ifa F8 ze Środy Wielkopolskiej należący do Magdaleny i Grzegorza Paczkowskich. W ich imieniu pamiątkowy puchar odebrał syn.

- Bardzo się cieszymy z rodzicami z wygranej. Mamy ponad 20 zabytkowych samochodów, ale ta Ifa jest szczególna. Od nowości nie była remontowana. Jest tak zadbana, że nie potrzebuje remontu - opowiada Rafał Paczkowski.
Ifa F8 została wyprodukowana w 1955 roku. Przed sprowadzeniem do Środy Wielkopolskiej przez 17 lat auto nie było używane.

Auto napędza silnik o mocy 22 KM, który po tak długiej przerwie odpalił bez problemów i to na 17-letnim paliwie. Drugie miejsce w wyborach zajął cadillac DeVille rocznik 1960 z Gniezna. Zlot zabytkowych samochodów
Fot:  Grzegorz Dembiński

 - To kultowy samochód. Jeździli nim Elvis Presley i Marilyn Monroe. Od lat młodzieńczych chciałem mieć takie auto. Nim po drodze się płynie, a nie jedzie - opisuje Robert Pawlikowski, właściciel cadillaca.

Trzecie miejsce zajęło natomiast auto wzorowane na  cadillacach. Z tą różnicą, że jeździli nim oficjele partyjni ZSRR, a nie gwiazdy popkultury.

- Chciałem go mieć ze względu na nazwisko. Auto wyprodukowane w ZSRR w 1961 roku ma automatyczną skrzynię biegów i 5,5-litrowy silnik V8- kończy Mieczysław Czajka, właściciel gaza czajki 13.

źródło: Głos Wielkopolski

 Zlot zabytkowych samochodów
Fot:  Grzegorz Dembiński

Zlot zabytkowych samochodów
Fot: Grzegorz Dembiński

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości