Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Zmiana opon. W środku zimy wielu kierowców jeździ na oponach letnich. Czy to bezpieczne?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35 proc. kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90 proc. deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu**. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Tymczasem według badań Moto Data z 2017 i 2018 roku, 78 proc. polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym.

Komisja Europejska wskazuje***, że w 27 europejskich krajach – w których wprowadzono wymóg jazdy na homologacją zimową (zimowe i całoroczne) – nastąpiła 46 proc. redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku drogowego w warunkach zimowych – w porównaniu z jazdą na oponach letnich w tych samych warunkach. Ten sam raport dowodzi, że wprowadzenie prawnego wymogu jazdy na oponach posiadających homologację zimową zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3 proc.. Jest to uśredniona wartość – są kraje, które odnotowały spadek liczby wypadków o 20 proc.– Kierowcy sami chcą, by wprowadzić wymóg zmiany opon na te z homologacją zimową – dzięki temu wszyscy mogliby dostosować się do warunków pogodowych bez zastanawiania, kiedy to zrobić czy czekania na pierwszy śnieg. Nasz klimat wskazuje, że taki wymóg powinien obowiązywać od 1 grudnia do 1 marca i warunkowo w listopadzie oraz marcu. Często można spotkać się z opinią, że nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w które wyposażone jest auto w pełni wystarczą, aby uniknąć wypadku i opony nie grają w bezpieczeństwie na drodze dużej roli. Nic bardziej mylnego – opony są jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z nawierzchnią podczas jazdy. W sezonie jesienno-zimowym odpowiednie bezpieczeństwo i przyczepność gwarantują tylko opony z homologacją zimową, czyli zimowe lub dobre całoroczne. Jadąc tylko 29 km/h w warunkach śniegowych na zimówkach, droga hamowania może zostać zredukowana nawet o 50% w porównaniu z oponami letnimi. Dzięki zimówkom w osobówce, SUVie czy furgonetce mamy lepszą przyczepność i szybciej zahamujemy na mokrej lub ośnieżonej drodze – a to może uratować życie i zdrowie! – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).Fot. materiały prasowe Nagrania z testów Auto Express i RAC nt. opon zimowych **** pokazują, jak bardzo ogumienie adekwatne do temperatury, wilgotności i śliskości nawierzchni pomaga kierowcy w kontroli nad pojazdem i potwierdzają różnicę pomiędzy oponami zimowymi a letnimi, nie tylko na oblodzonej czy ośnieżonej, ale i na mokrej drodze w chłodnych jesiennych temperaturach:

 • Na oblodzonej drodze podczas jazdy z prędkością 32 km/h droga hamowania na oponach zimowych jest krótsza o 11 metrów w porównaniu z oponami letnimi, co odpowiada trzykrotnej długości samochodu!
 • Na ośnieżonej drodze przy prędkości 48 km/h samochód na oponach zimowych zahamuje wcześniej niż samochód na oponach letnich aż o 31 metrów!
 • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze +6°C droga hamowania samochodu jadącego na oponach letnich była dłuższa aż o 7 metrów niż samochodu na oponach zimowych. Najpopularniejsze samochody mają długość nieco ponad 4 metry. Gdy samochód na oponach zimowych bezpiecznie się już zatrzymał, maszyna na ogumieniu letnim jechała jeszcze z prędkością ponad 32 km/h.
 • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze +2°C droga hamowania samochodu jadącego na oponach letnich była dłuższa aż o 11 metrów niż samochodu na oponach zimowych.

   Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Opony z homologacją zimową (symbol płatka śniegu na tle gór) czyli zimówki i dobre całoroczne – znacznie zmniejszają także prawdopodobieństwo wystąpienia poślizgu. Mają przede wszystkim bardziej miękką mieszankę gumową bieżnika, która nie twardnieje pod wpływem spadającej temperatury oraz liczne blokujące się nacięcia i rowki. Większa liczba nacięć umożliwia lepszą przyczepność w warunkach jesiennej słoty i deszczu ze śniegiem, co jest szczególnie istotne podczas często występujących w sezonie jesienno-zimowym opadów deszczu i śniegu. To już dawno przestały być opony na śnieg – nowoczesne opony zimowe oznaczają bezpieczeństwo, kiedy robi się chłodno – gdy rano temperatura jest poniżej 7-10ºC.

* Badania Nokian
https://www.nokiantyres.com/company/news-article/new-study-many-european-drivers-drive-on-unsuitable-tyres/

** https://biznes.radiozet.pl/News/Opony-zimowe.-Ilu-Polakow-zmienia-opony-na-zime-Najnowsze-badania

*** Komisja Europejska, Study on some safety-related aspects of tyre use, https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/pdf/vehicles/study_tyres_2014.pdf
4Winter Tyres v Summer Tyres: the Truth! - Auto Express, https://www.youtube.com/watch?v=elP_34ltdWI

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Majk (gość)

  W swoim rextonie już w weekend zmieniłem opony, wiedziałem, że niższe temperatury nadają i śnieg także ja nie byłem zaskoczony.

 • merli (gość)

  Ja już zmieniłem w moim hybrydowym rav4 mimo tego że śniegu jeszcze nie ma. Ma dobre systemy bezpieczeństwa i sprawny układ hamulcowy ale wolę nie ryzykować że zima mnie zaskoczy w najmniej odpowenim momencie i coś się wydarzy

 • Najlepsze opony to czterosezony ! (gość)

  Ja mam cały czas i nic mnie nie zaskoczy.

 • dam (gość)

  Nie ma zimy - jeszcze śniegu nie było to po co zmieniać.

 • gosc (gość)

  a ja skorzystałem z ciekawej oferty i zakupiłem zimówki Uniroyal MS Plus 77 które mają ochronę przed aquaplaningiem do tego specjalnie skonstruowany bieżnik dzięki temu auto pewnie trzyma się toru jazdy.

 • www.eu-transport.pl (gość)

  Radzimy zmieniać opony przed zapowiadanymi pierwszymi śniegami.

 • Kamil (gość)

  Ja jeżdżę na oponach całorocznych Yokohama 4S AW21 i nie psułem sobie nawet głowy z wymianą. Zima bardzo łagodna bez problemu przejeździłem całą bez przygód. Większość czasu temp w granicach 5-6 stopni przy takiej temp akurat opona całoroczna ma najlepsze właściwości.

 • Serto (gość)

  Bezpieczne do pierwszych opadów śniegu. A potem jazda z duszą na ramieniu do punktu docelowego. Wiem, że zimy ostatnio słabe, ale jakąś alternatywą są opony całoroczne z oznaczeniami 3pmsf i m+s. Wtedy żadne warunki nie straszne. Mam takie Geolandary G015 u siebie i nawet jak zaczyna padać śnieg czy marznący deszcz to przyczepność jest ok.

 • mila (gość)

  Zimy to u nas teraz żadne:) Coraz więcej osób jeździ cały rok na jednych oponach. Nie ma się co dziwić. Ja po zimie kupię te BluEarth-A AE50 firmy Yokohama. Mam tę markę sprawdzoną.

 • tomasz (gość)

  O widzę zwolenników Yokohama:) Ja jestem posiadaczem Geolandar A/T (G015) opon do suva. Jeździ mi się bardzo dobrze. Nie jest głośno.

 • tomasz (gość)

  O widzę zwolenników Yokohama:) Ja jestem posiadaczem Geolandar A/T (G015) opon do suva. Jeździ mi się bardzo dobrze. Nie jest głośno.

 • Bolec (gość)

  Ja kupiłem nowe lepsze letnie i nie zmieniam wcale bo to głupota i koszty 150 zl w roku za wymianę tylko kasę robią warsztaty

 • Mam was w dupie (gość)

  A ja w swoim ferrari Italia całą zimem jadem na kątowych, łu nos we wsi ino traktury zmieniajo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości