Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany dla kierowców. Obejmą m.in. prawo jazdy i rejestrację auta

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Kamila Stańczyk Kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia policy OC. To pierwsza ze zmian, a Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały następne ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów.

- Od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC - przypomniał na czwartkowej konferencji Marek Zagorski, minister cyfryzacji. To ułatwienie, które wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji. - Było to możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować informacje. Czas na kolejne usprawnienia - podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Zobacz także: Regeneracja filtra DPF

Przygotowany przez ministrów cyfryzacji i infrastruktury tzw. "Pakiet deregulacyjny" przewiduje, m.in:

 • likwidację karty pojazdu,
 • likwidację nalepki kontrolnej,
 • możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
 • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Oba ministerstwa chcą by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r. Niektóre z nich wymagają zmian prawnych.

Propozycje to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzą 75,50 zł (tyle kosztowało wydanie karty pojazdu). A zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej - 99,50 zł.

"Pakiet deregulacyjny" to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd" (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

"Pakiet deregulacyjny" przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • grest (gość)

  No i w sumie dobrze, za jakiś tydzień będę odbierał prawko, byłem na kursie na mokotowie w motostart i szczerze mówiąc wcale nie było tak znowu trudno zdać jak mówili, mogłoby być tylko mniej teorii na egzaminie a więcej praktyki

 • Antyspamer (gość)

  Spamer z motostartu.

 • mori (gość)

  Najbardziej cieszy mnie brak mandatu za brak prawa jazdy. W końcu będzie można pozbyć się papierów i wozić tylko telefon.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości