Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany dla kierowców. Prawo jazdy stracą także zapominalscy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowcy znaleźli sposób, aby uniknąć odebrania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Luka w prawie zostanie zlikwidowana.

Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Aby uniknąć odebrania prawa jazdy, kierowcy deklarowali, że „zapomnieli" dokumentu. W ten sposób nałożony został tylko mandat karny, punkty karne i grzywna za brak dokumentu. Nie można było odebrać prawa jazdy.

Redakcja poleca:

Akcyza na samochód. Jakie stawki w 2017 roku?
Test opon zimowych
Suzuki Baleno. Jak sprawdza się w trasie?

Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami do którego dotarł DGP zakłada, że podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h będzie informacja o tym fakcie przekazana przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Zmiany miałyby obowiązywać od początku 2017 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • z ITD (gość)

  Przecież wystarczyło by Info w CEPIKU że zawieszono uprawnienia ...... i egzekwowanie kary z nawiązką przy zatrzymaniu. A jeżeli zapomniał Prawa jazdy..... to Auto na policyjny parking na koszt kierowcy.

 • Autor* (gość)

  Ciekawe, co schrzanią w tej nowelizacji, bo coś przecież muszą...

 • Bezprawie (gość)

  To dalej jest podwójna kara za jedno wykroczenie, a z tego co wiem to jest nie zgodne z konstytucją i jak Polak ma szanowac prawo jak sama wladza go nie szanuje

 • naiwny (gość)

  W jakim państwie my żyjemy? Niech policjanci przeczytają ZE ZROZUMIENIEM!!! instrukcje obsługi Rozporządzenie Ministra i NAUCZĄ SIĘ UCZCIWYCH POMIARÓW PRĘDKOŚCI. Na ŚCIANIE WSCHODNIEJ (lub jak tam mawiają - "po lepszej stronie Wisły") skacowany policjant mierzył moją prędkość na łuku drogi i przy dojeździe do wzniesienia i jeszcze dodatkowo wzdłuż metalowego płotu. "Strzelał" do mnie tym ruskim przyrządem po kowbojsku, z biodra, bo "niełatwo jest mierzyć, jak mi wyjeżdżasz z zakrętu i pod górkę"? I darł na mnie papę, bo nie zgodziłem się na mandat. Wyszło jemu 80 km/h w terenie zabudowanym. Ciekawe, czy sędziowie, którzy stwierdzają "brak wątpliwości co do winy obwinionego" kiedykolwiek zrobili sobie statystykę co do prędkości "winowajców" podawaną przez "bezstronnych" policjantów - zawsze jest albo pełna dziesiątka lub 1, 2 km/h ponad dziesiątkę. Ten wuja z ITD ma typowo bolszewickie poglądy - ZAMKNĄĆ, KARAĆ, NAWET KARĄ ŚMIERCI - jak za kiełbasę w czasach Gomułki!

 • gość (gość)

  cyt. "Bezprawie": "To dalej jest podwójna kara za jedno wykroczenie, a z tego co wiem to jest nie zgodne z konstytucją i jak Polak ma szanowac prawo jak sama wladza go nie szanuje" W Polsce już "nie ma" Konstytucji, zapomniałeś?

 • PiS forever (gość)

  spytaj milicjanta, on ci wskaze droge, chyba, ze zabije jak ks. Popieluszke...

 • szkoda_słów (gość)

  Dziura jest na korzyść policjantów, wystarczy wniosek policjanta, że prawo jazdy zostało zatrzymane kiedy Bogu ducha winny kierowca nawet nie był zatrzymany za przekroczenie i już po prawie jazdy na 3 miesiące. Nie przyjmiesz mandatu to cichaczem pójdzie np. wniosek o zatrzymanie prawa jazdy i jedną dziurkę już mamy a wyobraźni pewnie nie brakuje.

 • kierowca (gość)

  Co wy tu opowiadacie o podwójnej karze za jedno wykroczenie. Kara jest potrójna - odebranie prawa jazdy na okres 3 miesięcy, mandat w wysokości 400-500 zł, oraz 10 punktów karnych. To ewidentnie są trzy kary za jedno przewinienie. Bardzo często sytuację prowokują sami policjanci, mnie siedzieli na zderzaku, a dopiero przy 101 km/h włączyli sygnały (dodam, że odstęp między ich a moim pojazdem nie był przez cały czas taki sam, a to również wpływa na pomiar. )

 • TZ. (gość)

  101 km/godz. w terenie zabudowanym i jeszcze o coś pretensje do policji? W terenie zabudowanym jeździmy 50 km/godz. Za 60 też jeszcze nikogo nie ukarzą. Ale za setkę należy się utrata prawka jak psu miska.

 • ciekawy (gość)

  Jeśli chodzi o 50+ w obszarze zabudowanym to ok ale ... dlaczego oznakowanie w polsce jest takie do d...py mamy sąsiada za odrą gdzie jest takie oznakowanie że nie sposób sie zgubić a niejasności żadnych każde ograniczenie jest odwolywane znakiem - a nie jak u nas nie wiesz czy wyjazd z jakiegos dyskontu czy to skrzyżowanie czy co wiele sytuacji gdzie znaki sie wykluczają -po prostu burdel na kókach -oddanie drogi bez namalowania pasów przez jakiś czas w lesie 50 i ,,koledzy" z drogówki -wioskowe zabudowania ciągnące sie wzdłuż glówniej drogi kilometrami nazywne terenem zabudowanym-w miejscach gdzie nie ma zagrożenia postawcie 70 i tyle a w Nemczech jeszcze nigdu nie widzialem kolesia z ,,suszarką" jak pomiary to tylko z statywu - u nas co za idiota wymyslił kolorystykę ?-zielone -latem w połowie wystające z krzaków i białe niewidoczne na tle śniegu -geniusze miłego dnia

 • Jaaa (gość)

  W tym kraju nie ma Sprawiedliwosci , za to madrali i donosicieli nie brakuje . Dziekuje to bylem jaaa jaaarzabek

 • Jaaa (gość)

  Gosc i ITD . Farbowane lisy . A my tak latwo wierni , nie buntujemy sie . Ktorys z PSL te przepisiki Wymyslil i buntu nie bylo A teraz jak PIS u wladzy to tylko wyszukujecie BEZPRAWIA ALBO UTRATY WOLNOSCI . Krotko wzroczni rodacy

 • Gość (gość)

  Może ma miejscu rozstrzygać już niedaleko mamy do państwa policyjnego

 • Gość (gość)

  Rozstrzelać miało być

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości