Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum W kodeksie drogowym mają zostać usankcjonowane zasady poruszania się m.in. na rolkach, hulajnogach oraz deskorolkach. Co to oznacza w praktyce?

Obowiązujące obecnie przepisy ruchu drogowego nie przewidują możliwości poruszania się m.in. rolkami, hulajnogami oraz deskorolkami po drogach publicznych, a także po drogach w strefie zamieszkania oraz drogach wewnętrznych położonych w strefach ruchu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba, która porusza się na hulajnodze nie powinna być traktowana jako ani jako pieszy ani jako rowerzysta. 

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne?
Okres próbny dla kierowców. To trzeba wiedzieć
Sposoby na tańsze OC

Wprowadzona ma zostać definicja urządzenia transportu osobowego. Zgodnie z nią urządzenie transportu osobistego to urządzenie konstrukcyjne przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nie przekraczającej 0,9 m.

Pieszy, który korzysta z urządzenia transportu osobistego, zostanie zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów. W przypadku kiedy taka osoba będzie poruszać się z prędkością nieprzekraczającą tempa osoby pieszej, ma również możliwość poruszania się po chodniku oraz drodze dla pieszych. W tym przypadku chodnik musi mieć szerokość minimum 2,5 m.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Rowerzysta (gość)

  A to wymyslili teraz to bedzie wypadkow jescze na drogach rowerowych jezdze kolo 5000 tys w rok i widze co sie dzieje jakie niebezpieczenstwa stwarzaja np rodzice ze swoimi dziecmi na drodze wogole ich tam nie powinno byc do 10roku zycia nawet pod opieka mialem kiedys starcie z rodzicem jade sobie patrze dziecko zygzakiem jedzie zwolnilem prawie ze stanalem wmiejscu a i tak wpakowal sie pod kola tatus do mnie z Lapami wystartowal przyjachala policja i co dostal mandat a jeszcze chca wpakowac rolkarzy i innych na droge rowerowa dopiero bedzie sajgon

 • zyggi (gość)

  rolkarze i hulajnogarze na ddr...brawo Wy ;]

 • MACIEK (gość)

  sorry co za debil toto uchwalił, na rolkach jak chodnik ma min 2,5 m

 • niepelnosprawny,org (gość)

  to jak to jest rower może się poruszać po chodniku 2,5m? jakiś czas temu były przepisy o trudnych warunkach drogowych (pogoda, stan nawierzchni itp...) eliminujące jakiekolwiek "bariery" chodnika dla rowerzysty, czy te przepisy tez uleły zmianie?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości