Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany w akcyzie na samochody. Koniec z unikaniem opłat?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Ministerstwo Finansów planuje uszczelnienie opłat związanych z importem używanych samochodów do Polski. Chodzi m.in. o przerabianie samochodów ciężarowych na osobowe oraz tzw. rejestrowanie "na Niemca".

Informację o projekcie Ministerstwa Finansów podał "Dziennik Gazeta Prawna". Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym ma wejść w życie już z początkiem 2020 r.

Projekt zakłada wiele zmian, ale najważniejsze są trzy: opodatkowane będą zmiany konstrukcyjne, które pozwalają zmienić samochód ciężarowy w osobowy; fiskus będzie pobierał podatek, nawet gdy klient zawrze fikcyjną umowę kupna z podmiotem zagranicznym; podatnik, który będzie chciał zarejestrować samochód ciężarowy lub specjalny o masie do 3,5 tony, będzie musiał uzyskać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

W pierwszej z tych zmian chodzi o znany proceder, w którym z zagranicy sprowadzane są samochody jako ciężarowe albo specjalne, a po ich zarejestrowaniu przerabiane auto na osobowe. Obecnie w ciągu 30 dni trzeba zawiadomić starostę o zmianie danych. Po nowelizacji przepisów trzeba będzie też zapłacić akcyzę.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Akcyzie będzie też podlegać nabycie auta osobowego, wcześniej niezarejestrowanego w Polsce, jeżeli nie będzie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Chodzi o proceder rejestrowania na "Niemca".

Jak mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Paweł Tuzimek ze Związku Dealerów Samochodów, polega to na tym, że handlarz przywozi pojazd do Polski z umową in blanco, która jest podpisana tylko przez zagranicznego sprzedawcę. Podpisuje ją też polski klient, który kupuje auto (czasami po kilku miesiącach) i to on opłaca akcyzę.

Ekspert wyjaśnia, że na takim procederze traci fiskus, bo otrzymuje należne mu pieniądze dużo później, niż powinien, oraz klient, bo chociażby pozbawia się prawa do roszczeń z tytułu rękojmi (bo umowę sprzedaży rzekomo spisał z Niemcem).

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Fot. Archiwum
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. Archiwum

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Stanisław (gość)

  bardzo dobrze, tępić oszustów i cwaniaków. Klient ma mieć zawsze ochronę z tytułu rękojmi, to podstawa zaufania miedzy Klientem,a Sprzedawcą. Bez tego cały biznes w Polsce to fikcja. Nieuczciwi "sprzedawcy" (lepsze słowo: oszuści) psują całkowicie rynek tym uczciwym. To samo dotyczy zatrudniania na czarno i omijania płacenia podatków, jak legalna firma może konkurować z takimi oszustami, którzy mają znacznie niższe koszty? Czas z tym skończyć. Czas na normalną Polskę, w której można godnie żyć bez strachu, że jak za coś zapłacisz to zostaniesz oszukany lub w razie problemu pozostawiony sam sobie.

 • al (gość)

  Tylko czy klienci są gotowi za to zapłacić??, bo z doświadczenia wiem że słabo

 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • Xenon (gość)

  Znieść tą akcyzę i będzie spokój ,w czym problem???

 • Piter (gość)

  Akcyza powinna być na wszystkie samochody 3.1 procent i nikt by nie kombinował

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości