Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Zmiany w egzaminie na "prawko" - przykładowe pytania

Data publikacji: Autor: Krystian Lurka

Fot. Archiwum Polskapresse Chcesz zdobyć prawo jazdy? Musisz to wiedzieć: od soboty 19 stycznia na kandydatów chcących zdać część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy będą czekać zmiany. Zmiany, o których każdy z przyszłych kierowców powinien wiedzieć obejmują sporą część egzaminu. Pokazujemy przykładowe pytania nowych testów na prawo jazdy.

Fot. Archiwum PolskapresseDo tej pory egzaminowani musieli odpowiedzieć na 18 pytań. Aby pozytywnie zdać testy konieczna była prawidłowa odpowiedź na 16 lub więcej z nich. Co oznacza, że już trzy błędne odpowiedzi dyskwalifikowały kandydata. Inaczej będzie od 19 stycznia. "Nowe prawo jazdy" wymaga o wiele więcej nauki!

Według nowych zasad sprawdzian z zasad ruchu drogowego to 32 pytania. Dwadzieścia z nich obejmie zakres wiedzy podstawowej.

Pozostałe dwanaście będą z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy lub pozwolenia (niektóre z nich to materiały multimedialne). W trakcie 25-minutowego testu (czas rozwiązywania pozostaje taki sam) kandydat na jedną odpowiedź będzie mógł poświęcić 50 sekund. Po zaznaczeniu nie będzie możliwości powrotu do poprzedniego pytania.

Poza zwiększoną liczbą pytań przyszłych kierowców czekają inne zmiany. Do tej pory każde z zadań traktowane było jednakowo - prawidłowa odpowiedzieć oznaczała jeden punkt. Pytania w nowym egzaminie będą ważone. I tak wśród tych z wiedzy podstawowej, dziesięć pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (trzy punkty), sześć pytań o średnim (dwa punkty) i cztery pytania o niskim (jeden punkt). Wśród pytań z wiedzy specjalistycznej: sześć pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (trzy punkty), cztery pytania o średnim (dwa punkty) i dwa pytania o niskim (jeden punkt).

Podczas nowego egzaminu maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty. Aby kandydat cieszył się pozytywnym wynikiem musi zdobyć co najmniej 68.

Również dotychczasowy system odpowiedzi zmieni się. Zamiast wielokrotnego wyboru każde z pytań będzie posiadało tylko jedną prawidłową odpowiedź.

Także materiał do nauczenia będzie inny od obecnego. Liczba pytań z dotychczasowych pięciuset powiększy się do aż trzech tysięcy!

Takie zmiany mają spowodować, że kandydat nie zdoła nauczyć się wszystkich pytań na pamięć - co było bolączką i powszechnym procederem wśród zdających. Bezmyślne zakuwanie w przypadku nowych zasad części teoretycznej będzie prawie niemożliwe.

Pytania dzięki uprzejmości liwona.pl/osk

Źródło: Głos Wielkopolski

Fot. Archiwum Polskapresse

Fot. Archiwum Polskapresse

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 000bryan (gość)

  To nie prawda, że to niemożliwe do zakuwania na pamięć i da się "pogrupować" w bardzo zbliżone skojarzenia podobnych odpowiedzi tylko trochę pomyślunku w organizacji pracy umysłowej, np. zawodowi aktorzy filmowi czy teatralni bez najmniejszego trudu zapamiętają nawet 10 000 pytań. No i mamy klasyczną niesprawiedliwość dla indywidualnych możliwości umysłowych zdających, no i naturalnie perfidnie utrudniono zdanie pozytywnych egzaminów celem wielokrotności podejść do egzaminów, no i co?! - KASA, KASA jeszcze raz KASA do budżetu!. Bardzo chciałbym zobaczyć tych wszystkich osób, którzy przyczynili się do zmian na zdanie prawka, by ponownie zdali, co współtworzyli te "bez litości" zmiany i idę o ZAKŁAD, że owe wszystkie osoby nie zdadzą za pierwszym podejściem. Opłaca się robić egzaminy w innych krajach, ale nie zdradzę. To kuriozum prawkowe jest trudniejsze niż zdobycie licencji pilota awionetek! I w ciągu dekady spadnie liczba posiadaczy praw jazdy - gospodarka pójdzie w dół to oczywiste.

 • Maks (gość)

  Nasz nowy rząd to zmieni by się wybić. A nowe testy wcale nie są takie trudne na jakie wyglądają, jedyny problem będą miały osoby wolniej czytające. Dla przeciętnego Kowalskiego całkowity czas na odpowiedź 35 sekund to bardzo dużo, nie dość że 2 razy przeczytasz pytanie przed filmem i zastanowisz się jaka to może być sytuacja to jeszcze po filmie możesz kolejny raz przeczytać pytanie i dopiero zaznaczyć poprawną odpowiedź.

 • 000bryan (gość)

  Do@maks, tak to prawda, udowodniono naukowo kto mało czyta albo wcale jest wolnoczytającym i kolejna nierówność dla zdających. Moim zdaniem czas powinien być przedłużony o 7 minut w proporcji do starego i przynajmniej mieć możliwość poprawienia odpowiedzi przynajmniej nie zw. z bezpieczeństwem oraz obniżenia z kuriozalnego min.68 na nie niżej niż 50, ale taki przyszły kierowca musiałby mieć klonowy liść 3 lata i zaplanowane z opóźnieniem szybszej utraty prawka przez pierwsze 2 lata, a ten kto zda w obecnym kształcie arcytrudnej otoczki egzaminu to w formie nagrody taki przyszły kierowca byłby zwolniony z 2 lat "karencji", 1 rok liścia i minus 20% ceny egzaminu wraz z wyrobieniem prawa jazdy bo to jest prawdziwa motywacja, a państwo choć tyle z poczucia uczciwości może tyle zrobić.

 • Grzegorz z Mysłowic (gość)

  Zdjęcie3 Czy po wjeździe na skrzyżowanie powinieś poruszać się dookoła wyspy zgodnie kierunkiem ruchu wskazówek zegara? Ja bym powiedział Tak , dlaczego bo w Polsce nie jedzą tak a w Angli to co :)

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości