Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Zmiany w mandatach. Nowe uprawnienia Straży Miejskiej (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24.pl

Fot. Paweł Relikowski Strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Od poniedziałku (30.08) mogą oni karać mandatami osoby, które w nieprawidłowy sposób korzystają z hulajnóg elektrycznych

W maju zmieniły się przepisy dotyczące poruszania się hulajnogą. Dotychczas mandaty na poruszających się tym środkiem transportu mogła wystawiać tylko policja.

Chodzi między innymi o kwestię poruszania się z odpowiednią prędkością po chodnikach, gdy obok nie ma ścieżek rowerowych. Od teraz osoby korzystające z obu tych środków transportu muszą na chodnikach dostosować prędkość do prędkości pieszych.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Użytkownik może otrzymać mandat na podstawie art. 86a Kodeksu wykroczeń, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości na chodniku lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Taryfikator przewiduje karę od 20 do 500 zł.

Jechanie z inną osobą, przewożenie zwierząt lub ładunku to mandat 100 zł. Tyle samo zapłacimy w przypadku pozostawienia pojazdu na środku chodnika. Mandat "za przekroczenie prędkości" na chodniku może być wystawiony bez jakichkolwiek pomiarów.

Za korzystanie z telefonu podczas jazdy zapłacimy 200 zł, natomiast kierowanie w stanie nietrzeźwości to już koszt od 300 do 500 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • TOMASZ (gość)

  STRAŻMIEJSKA PANOWIE ZE STRAŻ VMIEJSKIEJ MOGĄ UKARAĆ ROWERZYSTĘ NA DRODZE W MIEŚCIE PANIOWIE STRAŻ MIEJSKIEJ MOGĄ UKARAĆ ROWERZYSTĘ MANDATEM ? NAWET INWALIDE MOŻE STRAŻ MIEJSKA UKARAĆ MANDATEM ?

 • TOMASZ (gość)

  CZY STRAŻ MIEJSKA MOŻE KARAĆ TEŻ ROWERZYSTÓW W MIEŚCIE NA ULICY NA CHODNIKACH MOGA FUKCJONARUSZE UKARAĆ NAWET MIE INWALIDE MANDATEM ZA JAZDE POCHODNIKU ROWER ?

 • TOMASZ (gość)

  JEST ŚWINSTWO ŻEBY KARAĆ NIEPEŁNOSPRAWNE OSOBY

 • TOMASZ (gość)

  FUKCJONARUSZE SA SM ŚWINIE MIEJSKIEJ W MUDURACH

 • TOMASZ (gość)

  SWITUCH ME

 • TOMASZ (gość)

  UKARALY

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości