Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Zmiany w parkowaniu w Warszawie. ZDM przenosi samochody z chodników na jezdnię i do zatok

Data publikacji: Autor: Martyna Konieczek / Naszemiasto.pl

Fot. UM Warszawa Zarząd Dróg Miejskich wprowadza zmiany w zasadach parkowania. Samochody nie będą mogły już stać na chodnikach - kierowcy będą mogli zostawić je wyłącznie na jezdni lub w zatokach. Zmiana ta ma zapewnić pieszym zachowanie bezpiecznych odległości między sobą. ''Nawet w czasach sprzed epidemii minięcie się dwóch wózków dziecięcych bywało trudne. Dziś to już nie tylko kwestia wygody, ale bezpieczeństwa'' - podkreślają drogowcy.

Chodniki dla pieszych. ZDM przenosi parkowanie na jezdnie

W niejednym miejscu w Warszawie chodnik - od parkującego auta do ściany budynku - jest węższy niż przepisowe 1,5 metra, które zresztą też jest tylko niezbędnym minimum. Prawo dopuszcza parkowanie na chodniku i kierowcy z tego korzystają. Nawet w czasach sprzed epidemii minięcie się dwóch wózków dziecięcych bywało trudne. Drogowcy postanowili więc przenieść parkowanie z chodnika na jezdnię w kilku miejscach. W ten sposób piesi zachowają między sobą bezpieczne odległości.

- Dziś to już nie tylko kwestia wygody, ale bezpieczeństwa. (...) Zmiany te są stałe, bo świat po pandemii będzie inny niż ten, który znamy - podkreśla ZDM.

Piesi zyskają przestrzeń do swobodnego poruszania się na ulicy:

  • Jagiellońskiej - na odcinku od ronda Starzyńskiego do Ratuszowej dziś jest 9-metrowa jezdnia. Wydzielony z niej zostanie pas do postoju po stronie ZOO dla aut, które teraz parkują na chodniku.
  • Wileńskiej, z której zniknął ruch tranzytowy po zeszłorocznej przebudowie skrzyżowania ze Szwedzką.
  • Ludnej - na całej długości od Czerniakowskiej do Solca będzie miała pasy do parkowania na jezdni po obu stronach ulicy, dzięki zwężeniu pasów ruchu. Drogowcy wyremontują chodniki, zasadzą zieleń. Kierowcy zyskają, bo dziś jest tam tylko kilka miejsc parkingowych wyznaczonych na chodniku. Po zmianach będzie ich znacznie więcej.
  • Odyńca - po stronie parku Dreszera parkowanie zostanie przeniesione z chodnika na jezdnię, a sam chodnik będzie wyremontowany.
  • Sokratesa - projekt, mający na celu poprawę bezpieczeństwa na całej długości ulicy, zakłada m.in. parkowanie wzdłuż jezdni po obu jej stronach. Tu też miejsc parkingowych przybędzie, aktualnie po stronie południowej właściwie ich nie ma.

Nie są to jednak jedyne ulice, na których zostaną wprowadzone zmiany.

Analizujemy możliwość wprowadzenia podobnych zmian na kolejnych kilkunastu ulicach. Wśród nich są m.in. ważne ulice centrum miasta - Żelazna i Krucza. W pierwszej kolejności pracować będziemy nad tymi, na których chodniki są wyjątkowo wąskie i przeniesienie parkowania na jezdnię pozwoli je znacznie poszerzyć - przekazali drogowcy.

ZDM przypomina, że parkowanie przeniesiono z chodnika na jezdnię już jakiś czasu temu m.in. na Dobrej, niedaleko BUW-u, Lindleya czy na licznych odcinkach ul. Madalińskiego. Ulice Piękna, Bonifraterska czy Wybrzeże Kościuszkowskie to kolejne, na których samochody wróciły na asfalt. Jednocześnie drogowcy zapewniają, że miejsc do parkowania zwykle jest tyle samo co przed zmianami, przestrzeń parkingowa często powstaje dzięki zwężeniu bardzo szerokich pasów ruchu, a przejezdność ulicy zostaje zachowana.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości