Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany w prawie. UTO mają wyjechać na ścieżki rowerowe

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Miłośnicy m.in. hulajnóg i deskorolek nie doczekali się przepisów ułatwiających im poruszanie się oraz porządkujących istniejący stan prawny. Niewykluczone, że stanie się to w tym roku.

Urządzenie transportu osobistego to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. elektryczne monocykle, deskorolki, wrotki, segwaye.

Urządzenia transportu osobistego w myśl planowanych przepisów będą mogły być wykorzystywane na chodniku i poboczu o szerokości co najmniej 2,5 m lub ciągu pieszo-rowerowym - pod warunkiem jazdy z prędkością pieszego. Jeśli istnieje infrastruktura rowerowa, użytkownicy UTO będą zobligowani do korzystania z niej.

Redakcja poleca:

500 zł za odholowanie samochodu. Czy to legalne?
Najpopularniejsze auta na świecie w 2017 roku
Używane limuzyny za 30 tys. zł

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba korzystająca z UTO jest traktowana jak pieszy i jest zobowiązana do korzystania z chodników. Nowelizacja ma sprawić, aby UTO dopuścić na drogach rowerowych, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa rowerzystom.
 
Deskorolki czy elektryczne motocykle cieszą się coraz większą popularnością, a grupa radnych przygotowała projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o utworzenie sieci bezkolizyjnych tras dostosowanych dla osób poruszających się za pomocą
urządzeń transportu osobistego.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości